امروز: جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : می 31st, 2024 9:43 | کد خبر : 24993 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

لایروبی۱۴۰کیلومتر از کانال های اصلی شبکه آبیاری مغان

مدیر منابع آب مغان از لایروبی افزوت بر ۱۴۰ کیلومتر از کانال‌های اصلی شبکه آبیاری مغان از سال گذشته تا کنون خبر داد و افزود: امسال هم عملیات لایروبی زهکشی باکس یک به طول ۱۶ کیلومتر با برآورد هزینه تقریبی ۱۵۰ میلیارد ریال شروع شده و هم‌اکنون در حال اجراست.

مغانه آنلاین-جمعه ۱۱-۰۳-۱۴۰۳

سیدعباس مینایی گفت: توزیع آب در شبکه آبیاری و زهکشی مغان به صورت عادلانه بین کشاورزان انجام می‌گیرد و مصمم هستیم امسال هم با توجه به کمبود آب، الگوی کشت رعایت شده و جلوی کشت دوم هم در منطقه گرفته شود.

وی اظهار کرد: برای توزیع عادلانه آب، تمهیداتی همچون توجیه عوامل توزیع آب، اجرای نوبت‌بندی و الزام شرکت‌های کشت و صنعت پارس و مغان به انجام آبیاری شبانه‌روزی اندیشیده شده است.

وی تقسیم و توزیع منابع آبی موجود بر اساس نیاز آبی، سطح زیر کشت و نوع محصول نیز را از جمله اقدامات تاثیرگذار دیگر در امر توزیع عادلانه آب در شبکه بهره‌برداری ذکر کرد.

مدیر منابع آب مغان از زارعان خواست نسبت به همکاری با عوامل توزیع آب و رعایت الگوی کشت اقدام و از کشت محصولات در قالب کشت دوم خودداری کنند.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی و تداوم خشکسالی و به منظور جلوگیری از تشدید تنش آبی در منطقه به استناد مصوبات شورای مدیریت منابع آب استان، شورای حفاظت از منابع، مجاری و تاسیسات آبی مغان و کارگروه آب، خاک، کشاورزی و منابع طبیعی مغان هر گونه کشت دوم در منطقه مغان ممنوع است.

مینایی از لایروبی کانال اصلی آبیاری و زهکشی مغان در محدوده بیله‌سوار خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۵ کیلومتر عملیات لایروبی در محدوده این شهرستان انجام شده است تا توزیع آب در انتهای شبکه به سهولت انجام گیرد.

وی اظهار کرد: طول کانال اصلی آبیاری و زهکشی مغان در منطقه بیله‌سوار حدود ۴۵ کیلومتر است که ۱۵ کیلومتر آن لایروبی شده و عملیات لایروبی ۲۰ کیلومتر دیگر هم به زودی آغاز می‌شود.

مینایی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون بیش از ۱۴۰ کیلومتر از کانال‌های اصلی شبکه آبیاری مغان لایروبی شده است ، افزود: امسال هم عملیات لایروبی زهکشی باکس یک به طول ۱۶ کیلومتر با برآورد هزینه تقریبی ۱۵۰ میلیارد ریال شروع شده و هم‌اکنون در حال اجراست.

مدیر امور منابع آب مغان ادامه داد: با توجه به مشکلاتی که ممکن بود در آینده در برداشت آب و هدایت آب به کانال مغان مواجه شویم شرکت بهره‌برداری و زهکشی مغان فرایند رسوب‌برداری را آغاز کرد.

مینایی همچنین به اقداماتی نظیر جاده‌سازی و شن‌ریزی (جاده سرویس) به طول ۳۳ کیلومتر، گریدر زنی به طول ۲۵ کیلومتر و همچنین عملیات خاکی از قبیل کانال انحرافی رگلاتور ۲، زهکش زیرزمینی پمپاژ سه ، کالورت ۱۵ کیلومتر ۱۹ به مساحت ۳۸۰ هزار مترمکعب اشاره کرد و گفت: برنامه‌ها و طرح‌های در دست اجرا با هدف اصلاح شبکه و در راستای رضایتمندی بهره‌برداران و کشاورزان اجرا می‌شود.

مدیر امور منابع آب مغان با اشاره به کمبود آب در منطقه مغان از کشاورزان خواست در راستای بهبود وضعیت توزیع و تحویل آب نهایت همکاری و همیاری را با عوامل شبکه داشته باشند.

مینایی بیان کرد: امیدواریم امسال تنش آبی سال‌های قبل تکرار نشود و تمام توان خود را به کار خواهیم بست تا آبیاری را به نفع زارعان مدیریت کنیم.

وی با اشاره به همکاری تنگاتنگ امور منابع آب مغان با سایر دستگاه‌های متولی گفت: در راستای رعایت الگوی کشت و جلوگیری از کشت محصولات پرآب بر، هرگونه قرارداد آبیاری و توزیع آب به زارعان منوط به معرفی‌نامه کتبی جهادکشاورزی با درج عنوان نوع کشت خواهد بود.

بر پایه این گزارش، شبکه آب مغان در سال ۱۳۵۳ احداث شده و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ۳۵۸ کیلومتر کانال درجه ۲ خاکی تبدیل به بتن و از ۱۸۰ کیلومتر کانال اصلی هم ۶۰ کیلومتر تاکنون اصلاح شده و ۱۱۰ کیلومتر هم همچنان خاکی مانده است.

سالانه ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب به علت فرسودگی شبکه در این منطقه هدر می‌رود.

 

اخبار مرتبط

نظرات