امروز: پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : مارس 31st, 2024 7:45 | کد خبر : 24782 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

خسارت سنگین سرما به مزارع غلات استان اردبیل

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: سرمای کم‌سابقه و یخبندان هفته اول اسفندماه ۱۴۰۲ به حدود ۶۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو این استان خسارت زده است.

مغانه آنلاین-یکشنبه۱۲-۰۱-۱۴۰۳

غفور آقایی گفت: در اثر وقوع سرما و یخبندان در دهه اول اسفندماه ۴۵ هزار هکتار از مزارع دیم گندم و جو در شهرستان گرمی، چهار هزار هکتار از مزارع دیم شهرستان بیله‌سوار، ۹ هزار هکتار از مزارع آبی شهرستان پارس‌آباد و حدود ۲ هزار هکتار از مزارع سایر مناطق استان از جمله مشگین‌شهر، نمین، اردبیل و اصلاندوز دچار خسارت سرمازدگی شده است.

وی بیان کرد: بیشترین میزان سرمازدگی در شهرستان گرمی اتفاق افتاده و برای کاهش میزان خسارت، تامین به موقع نهادهای کشاورزی از جمله کودهای سولفات پتاس و ازته طبق دستورالعمل فنی با توصیه کارشناسان شهرستان گرمی به همراه توزیع و مصرف کود سرک اقدام شده است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: در مزارع آبی شهرستان بیله‌سوار نیز و در جهت جبران خسارت اقداماتی نظیر تامین و توزیع به موقع کود سرک  شروع شده است.

وی اضافه کرد: با انجام اقدامات فنی و کودپاشی مناسب، بخشی از مزارع در حال احیاست به طوری که مزارع شهرستان بیله‌سوار مشکل جدی ندارد و مزارع شهرستان گرمی در پی بارش‌های اخیر و شرایط مساعد جوی در حال جوانه زدن است.

آقایی پیش‌بینی کرد که با ادامه شرایط بارش و موثر بودن اقدامات فنی کشاورزان، میزان تولید گندم و جو دچار افت و کاهش محسوسی نخواهد شد.

مزارع گندم و جو استان اردبیل که در جریان طغیان آفت گیاهی شته روسی و شته سبز در فصل پاییز و اوایل زمستان امسال دچار درجاتی از خسارت شده بود، اوایل اسفندماه درگیر سرمازدگی گسترده و آفت زنگ زرد شد.

بنا به اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو این استان در سال زراعی جاری دچار آفت شته روسی و شته سبز شد و علاوه بر خسارت هنگفت این آفات، به علت خشکسالی و افزایش دمای کم‌سابقه در فصل پاییز، کل محصول کشت شده زودتر از زمان لازم به مرحله ساقه‌دهی رسید و همین امر، شرایط را برای سرمازدگی مزارع فراهم کرد.

سرمای کم‌سابقه و بدون برف هفته اول و دوم اسفندماه امسال نیز که با افت دما به هشت درجه سانتی‌گراد زیر صفر در همه مناطق استان همراه بود، موجب سرمازدگی بخش زیادی از مزارع گندم و جو استان اردبیل به ویژه در شهرستان‌های گرمی، بیله‌سوار، اردبیل، مشگین‌شهر، انگوت، پارس‌آباد و اصلاندوز شد.

بیشترین میزان خسارت از مزارع گندم شهرستان‌های گرمی، انگوت و بیله‌سوار گزارش شده و به ادعای کشاورزان منطقه، بسیاری از مزارع این سه شهرستان به خصوص مزارع کشت شده در اوایل پاییز که به مرحله ساقه دهی رسیده بود، به صورت ۱۰۰ درصد خسارت دیده و امکان برداشت محصول در این گونه مزارع از بین رفته است.

سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرده است که کارشناسان این دستگاه متولی بخش، در حال برآورد و ارزیابی خسارت هستند و پس از جمع بندی، میزان خسارت وارده اعلام خواهد شد.

بنا به گفته مسئولان بیمه محصولات کشاورزی، زمان دقیق برآورد و تعیین خسارت سرمازدگی و آفات محصول کشت شده، یک ماه قبل از زمان برداشت و در اواخر بهار خواهد بود.

امسال محصول گندم در سطح ۵۵ هزار هکتار از اراضی آبی و ۲۳۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان اردبیل کشت شده ولی با توجه به درگیر شدن مزارع استان با آفات متعدد و سرمازدگی بعید به نظر می رسد که برنامه تولید ۴۶۵ تا ۵۰۰ هزار تن گندم در این استان در سال زراعی جاری محقق شود.

بنا به اعلام معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، در سال زراعی جاری محصول جو در ۹۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کشت شده که ۲۵ هزار هکتار آن به صورت آبی و ۷۰ هزار هکتار نیز به صورت دیم بوده ولی بخش عمده‌ای از این مزارع دچار خسارت سرمازدگی و شته روسی شده است.

استان اردبیل ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور ایران است.

۴۳.۶ درصد از مساحت این استان شامل ۸۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۵۰.۴ درصد معادل ۹۴۹ هزار هکتار مرتع، ۳.۵ درصد برابر با ۶۳ هزار هکتار جنگل و مابقی نیز مربوط به سایر کاربری‌هاست.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی ، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با تولید حدود ۴۰۰ هزار تن گندم، ۸۵۰ هزار تن سیب زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور دارد.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۲۹۰ تا ۳۰۵ هزار هکتار و محصول جو با حدود ۹۰ تا ۱۲۰ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

 

اخبار مرتبط

نظرات