امروز: شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : آوریل 26th, 2024 1:57 | کد خبر : 24835 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

دومین جشنواره بین المللی کوچ عشایر مغان آغاز شد

دومین جشنواره بین المللی کوچ عشایر مغان امروز جمعه با حضور جامعه عشایری استان های مختلف ایران و چند کشور خارجی در شهر جعفرآباد منطقه مغان آغاز شد.

مغانه آنلاین-جمعه ۰۷-۰۲-۱۴۰۳

به گزارش مغانه آنلاین، در این جشنواره که در هوای بهاری و در دل طبیعت زیبا و سرسبز منطقه مغان در شهر جعفرآباد شهرستان بیله سوار در حال برگزاری است، توانمندی و سبک زندگی جامعه عشایری ایران و جمعیت کوچرو چند کشور خارجی به نمایش گذاشته شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در خصوص ویژگی های این جشنواره به خبرنگار ایرنا گفت: در این رویداد فرهنگی ۴۱ طایفه عشایری از استانهای مختلف کشور به همراه ۳۲ طایفه کوچرو عشایر استان اردبیل حضور دارند.
حسن محمدی ادیب افزود: این جشنواره از سال گذشته به صورت بین المللی در حال برگزاری است و امسال میهمانانی از جامعه کوچرو کشورهای عراق، ترکیه، سوریه و لبنان و نیجریه نیز در این جشنواره حضور یافته اند.
وی بیان کرد: امروز در قالب این جشنواره مسابقات مختلفی از قبیل اسب سواری، بازی های بومی و محلی، مسابقه انتخاب زیباترین قوچ و برترین شتر منطقه برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل همچنین اظهار کرد: جشنواره بین المللی کوچ عشایر می‌تواند نقطه عطفی در ثبت و ضبط آداب و رسوم و فرهنگ عشایر کشور باشد و فرصتی است تا مردم در یک مکان جمع شده از اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی و ورزشی لذت ببرند.
وی ادامه داد: سال گذشته نخستین جشنواره‌ بین‌المللی کوچ عشایر شاهسون با حضور دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی اکو و سفیرانی از کشورهای مختلف جهان برگزار و استقبال بی‌نظیری از آن شد و امسال نیز این جشنواره پررنگ‌تر و پررونق‌تر در حال برگزاری است.

محمدی ادیب اضافه کرد: برپایی غرفه‌هایی برای عرضه محصولات و تولیدات جامعه عشایری، صنایع دستی و نمایش فرهنگ و آداب و رسوم و معرفی ظرفیت‌های بی‌نظیر گردشگری استان‌های مختلف کشور، معرفی بهترین محصولات لبنی، برنامه پخت انواع آش‌های محلی، برپایی آلاچیق محلی و عرضه و نمایش لباس سنتی از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در این جشنواره است.

اخبار مرتبط

نظرات