امروز: جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : می 24th, 2024 5:23 | کد خبر : 24971 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

کلزاکاران استان اردبیل از برداشت زودهنگام محصول خودداری کنند

سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که با توجه به تداوم شرایط آب و هوایی بارشی و رطوبت بالای محصول، کلزاکاران این استان از برداشت زودهنگام محصول خوداری کنند.

مغانه آنلاین- جمعه۰۴-۰۳-۱۴۰۳

در این اطلاعیه تاکید شده است: با توجه به فرا رسیدن فصل برداشت کلزا در منطقه و نظر به این که میزان رطوبت استاندارد برای برداشت و خرید این محصول حداقل هفت درصد و حداکثر ۲۰ درصد تعیین شده، برداشت زودهنگام کلزا باعث افزایش درصد افت رطوبت و مشکلات ناشی از آن در فرایند خرید و احتمالا عودت محصول خواهد شد.

سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از کلزاکاران استان خواسته است که از برداشت زود هنگام محصول خودداری کنند چرا که محصول برداشت شده در ایام جاری توسط مباشر خریداری نخواهد شد.

برنامه کشت امسال دانه روغنی کلزا در سطح استان اردبیل هفت هزار و ۵۰۰ هکتار اعلام شده و طبق این برنامه، بایستی کلزا در یک هزار هکتار از اراضی دیم و ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی استان کشت می‌شد.

با توجه به مساعد بودن شرایط جوی و اقلیمی و بارش‌های مناسب در استان اردبیل، سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در این استان یک هزار هکتار فراتر از پیش‌بینی انجام شد.

۲ برابر بودن قیمت خرید محصول و نیز خرید تضمینی کلزا از جمله علل استقبال کشاورزان به کشت محصول کلزا در استان اردبیل بوده است.

محصول کلزا تناوب خوبی برای کشت با محصول گندم محسوب می‌شود و دیم‌کارانی که اغلب گندم می‌کارند، رغبت بیشتری برای کاشت کلزا دارند چرا که کشت دانه روغنی کلزا با تقویت خاک زراعی، بستر زراعت را برای کاشت گندم در کشت سال بعد و نیز کشت سویا، بادام زمینی، پنبه و ذرت علوفه‌ای به عنوان کشت دوم در منطقه آماده می‌کند.

عمده ارقام کلزای کشت شده در استان اردبیل از نوع نپتون، ناتالی، الویس فرانسه، مارتن، روحان آلمان، گارو و هایولا بوده و در سال زراعی گذشته حدود چهار هزار تن محصول کلزای کشت شده در استان اردبیل خریداری شد.

 

اخبار مرتبط

نظرات