امروز: شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : می 2nd, 2024 2:12 | کد خبر : 24887 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

سیمای معلم در آثار کاریکاتوریست اردبیلی

شان و منزلت معلم و مربی به طور معمول در هنرها و شعر و ادب متجلی می‌شود و کاریکاتوریست اردبیلی در آثار خود به وجوه ممتاز این قشر از حیث انتشار نور آگاهی در جامعه و جهان و همچنین به برخی مشکلات آنها توجه نشان داده است.

مغانه آنلاین- پنجشنبه ۱۳-۰۲-۱۴۰۳

به گزارش مغانه آنلاین به نقل از ایرنا، ۱۲ اردیبهشت ماه سالرزو شهادت استاد مرتضی مطهری به عنوان روز معلم و مناسبتی برای توجه و تمرکز بر جایگاه علم و دانش‌آموزی است و به همین مناسبت که به طور معمول به صورت هفته‌ای پاسداشته می‌شود، آئین‌های مختلفی در کشور و بخصوص در مدارس برگزار می‌گرددد و هنرمندان و سخنوران نیز به این مناسبت واکنش نشان داده و با خلق آثاری برای تبریک و تهنیت روز متعالی معلم به این قشر فرهیخته اقدام می‌کنند.

فیروز اسوار کاریکاتوریست اردبیلی چهره معلم و مربی را در چند قطعه از آثار خویش نمایان کرده است که در یکی از آنها معلم با برافروختن شمعی درصدد روشنایی بخشیدن به عالم است و به نوعی عظمت کار معلم و تاثیر نور آگاهی در منور شدن تاریکی مجهولات و رفع جهل و نادانی را نشان می‌دهد.

روشنای علم حتی اگر ابتدا به اندازه جرقه‌ای باشد، در ظلمت نادانی قابل مشاهده است و توان مشتعل کردن سایر برافروختنی‌ها و نورانی ساختن جهانی را دارد و بیراه نیست که معرفت و علم را بهترین داشته و سرمایه و عالم و اندیشمند را بالاترین جایگاه برای بشر متصور شده‌اند.

اسوار در آثار دیگری که به بهانه روز و روزگار معلم خلق کرده، به مشکلات و موانع معمولی زندگی معلمان شریف نیز نقبی زده و نقدی وارد کرده است و در یکی از این کاریکاتورها، معلمی را نشان می‌دهد که با وجود استقبال از دانش‌آموز و دسته گلش به مناسبت روز معلم، دغدغه‌هایی از جنس معاش و معیشت در ذهن دارد اما دانش‌آموز کم‌خبر از مشکلات معلم، با تبسم و با تمام وجود از مربی خود قدردانی می‌کند.

کاریکاتور دیگری که از اسوار در این روزها در اردبیل به نمایش در آمده است، تصویرگر شغل دوم برخی معلمان عزیز است که اغلب بعد از بازنشستگی به مشاغلی همچون رانندگی تاکسی با سایر شغل‌ها مبادرت می‌ورزند تا کمک حالی برای امرار معاش آنها باشد.

این هنرمند می‌گوید: آثاری در موضوع تنظیف شهری و نقش شهروندان و شهرداری‌ها در آن را به شکل کاریکاتور آفریده است و به زودی برای فرهنگ‌سازی در این رابطه در نمایشگاهی در اردبیل به نمایش گذاشته خواهد شد.

اسوار افزود: متولد ۱۳۵۰ در روستای قره داغلو شهرستان پارس‌آباد هستم و از دانشکده علمی و کاربردی خبر اردبیل در رشته کارشناسی روابط عمومی و امور رسانه فارغ‌التحصیل شده‌ام ، شغلم آزاد است و از سال ۷۰ کاریکاتور می‌کشم و درآمدی از این هنر ندارم بلکه به خاطر تعلق خاطر و عشق به این هنر به آن می‌پردازم.

وی بیشتر سوژه‌های اجتماعی، سیاسی، ورزشی و هنری کار می‌کند و آثارش در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز اردبیل و نشریات استانی بارها منعکس شده است و پیشتر، آثاری از او با موضوع “اعدام نتانیاهو در آینده ای نزدیک” متاثر از جنایات و کشتار وحشیانه اسرائیل در غزه و فلسطین و همچنین کاریکاتوری با مضمون “نتانیاهو در دسترس” که به عملیات وعده صادق و زهر چشم سپاهیان دلاور از رژیم غاصب اشاره داشت، منتشر شده است.

استان اردبیل با ۱۲ شهرستان در شمال غرب ایران واقع شده است و گروه‌ها و انجمن‌های هنری متعددی در رشته‌های متنوع هنرهای تجسمی در مرکز و شهرستان‌های این استان زیر نظر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

نظرات