امروز: شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : آوریل 29th, 2024 11:02 | کد خبر : 24883 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

آغاز خرید تضمینی گندم کشاورزان استان اردبیل از اوایل خرداد

خرید تضمینی محصول گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان اردبیل از اوایل خردادماه و از طریق مراکز خرید تعیین شده در تمام شهرستان‌های این استان آغاز می شود.

مغانه آنلاین- دوشنبه ۱۰-۰۲-۱۴۰۳

پیش‌بینی می‌شود که امسال بیش از ۳۸۰ هزار تن محصول تولیدی گندم‌کاران استان اردبیل به صورت تضمینی خریداری شود.

بنا به اعلام مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، امسال ۲۹۰ هزار هکتار از مزارع این استان به زیر کشت گندم رفته که ۲۳۰ هزار هکتار به صورت دیم و ۶۰ هزار هکتار نیز به شکل آبی برای کاشت گندم اختصاص یافته است.

غفور آقایی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که در سال زراعی جاری بین ۵۰۷ تا ۶۰۰ هزار تن محصول گندم از مزارع استان اردبیل برداشت شود که بخشی از آن به شکل تضمینی توسط دولت خریداری شده و بخشی دیگر نیز برای مصرف خود کشاورزان و به عنوان بذر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی خواستار ثبت همه اطلاعات مزارع گندم و کشاورزان گندم‌کار استان اردبیل در سامانه پهنه‌بندی وزارت جهاد کشاورزی شد و افزود: فعلا قیمت تعیین شده برای خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان ۱۷۵ هزار ریال است و در صورت تغییر ارقام خرید، محاسبه و به صورت متمرکز پرداخت خواهد شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به خرید ۲۷۹ هزار تن محصول گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان استان در سال زراعی گذشته به رغم وجود خشکسالی، سیل و تنش دمایی اظهار کرد: مزارع گندم امسال استان اردبیل وضعیت خوبی دارد و امید است میزان پیش‌بینی تولید ۶۰۰ هزار تن محقق شود.

وی اضافه کرد: گندم‌کاران استان اردبیل برای فروش محصول مازاد بر نیاز خود لازم است که قبل از شروع فصل خرید، در سامانه پهنه‌بندی وزارت جهادکشاورزی ثبت‌نام کنند تا در زمان مراجعه به مراکز خرید بدون معطلی بتوانند محصول خود را به مراکز تعیین شده تحویل دهند.

آقایی با اشاره به نزدیک شدن به ایام برداشت غلات استان بیان کرد: از کشاورزان تقاضا داریم که از برداشت زودهنگام گندم و جو تولیدی خود به خاطر داشتن رطوبت احتمالی خودداری و در زمان اعلام شده از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی نسبت به برداشت محصولات اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل روز گذشته اعلام کرد که با وجود سرمازدگی شدید و شیوع آفات در فصل پاییز و زمستان، پیش‌بینی می‌شود که در سال زراعی جاری میزان تولید گندم در استان اردبیل به مرز ۶۰۰ هزار تن برسد.

استان اردبیل ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور ایران است.

۴۳.۶ درصد از مساحت این استان شامل ۸۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۵۰.۴ درصد معادل ۹۴۹ هزار هکتار مرتع، ۳.۵ درصد برابر با ۶۳ هزار هکتار جنگل و مابقی نیز مربوط به سایر کاربری‌هاست.

استان اردبیل کمتر از یک درصد مساحت ایران را دارد ولی با تولید سالانه ۴.۵ میلیون تن انواع محصول کشاورزی ، چهار درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با تولید حدود ۴۰۰ هزار تن گندم، ۸۵۰ هزار تن سیب زمینی و ۴۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، سهم عمده‌ای در تامین نیاز به محصولات کشاورزی کشور دارد.

۷۵۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل کشت می‌شود که ۲۷۰ هزار هکتار آن اراضی آبی و ۴۸۰ هزار هکتار نیز جزو اراضی دیم است.

محصول گندم با حدود ۲۹۰ تا ۳۰۵ هزار هکتار و محصول جو با حدود ۹۰ تا ۱۲۰ هزار هکتار، بیشترین سهم اراضی کشت محصول کشاورزی در استان اردبیل را دارد.

استان اردبیل در تولید غلات گندم و جو، در رتبه هشتم کشوری قرار دارد.

 

اخبار مرتبط

نظرات