امروز: یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳
زمان انتشار : جولای 31st, 2017 6:47 | کد خبر : 22208 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

کشت و صنعت مغان بدون مشتری ماند

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: برای دو شرکت کشت و صنعت مغان و شرکت حمایتی خدمات کشاورزی به دلیل بالا بودن قیمت، پاکتی برای خرید به سازمان خصوصی سازی واصل نشد.

به گزارش مغانه آنلاین به نقل از ایرنا، «جعفر سبحانی» روز دوشنبه درباره علت فروش نرفتن شرکت کشت و صنعت مغان و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: از آنجا که برای شرکت در مزایده خریداران باید سه درصد حصه نقدی را به صورت نقد سپرده گذاری کند، تامین مالی آن برای بخش خصوصی واقعی مشکل است زیرا برای نمونه شرکت کشت و صنعت مغان ۲۵ هزار میلیارد ریال قیمت پایه دارد که سه درصد آن حدود ۷۵ میلیارد تومان (۷۵۰ میلیارد ریال) می شود.
وی افزود: البته فروش نرفتن شرکت مغان قابل پیش بینی بود زیرا که علاوه بر بالا بودن قیمت برای نخستین بار بود که به مزایده گذاشته می شد و بسیاری از شرکت ها پس از چند بار مزایده به فروش می روند .
وی با بیان اینکه امروز سهام دولت در چهار شرکت به همراه یک جایگاه سوخت از بخش خصوصی به مزایده گذاشته شد، اظهار داشت: سهام جایگاه سوخت به رقم ۳۵ درصد از قیمت پایه و حدود ۳۰ میلیارد ریال به فروش رفت.
به گفته سبحانی، سهام شرکت فرآوری مواد پروتئینی استان کردستان که شرکت پشتیبان امور دام کشور ۶۷ درصد سهام آن را در اختیار داشت، امروز عرضه و به بخش خصوصی واقعی واگذار شد.
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: خریدار این شرکت ۱۰ درصد از مبلغ را که حدود ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان (۱۰۴ میلیارد ریال) است را باید به صورت نقدی پرداخت کند و بقیه در اقساط هفت ساله تسویه می شود.
سبحانی از شرکت قند دزفول به عنوان چهارمین شرکت دولتی امروز یاد کرد و گفت: قیمت پایه آن ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان (۱۰۸ میلیارد ریال) برای ۳۱ درصد سهام دولتی آن بود که در نهایت خریدار با رقم ۱۱ میلیارد تومان (۱۱۰ میلیارد ریال) آن را خرید.
مزایده امروز سازمان خصوصی سازی دومین مزایده این سازمان برای فروش سهام دولت به شمار می رود؛ مزایده نخست آن ۱۲ تیرماه برگزار شد و سهام چهار شرکتی که به صورت وکالتی از بخش خصوصی برای فروش عرضه شده بودند خریداری نداشت.

اخبار مرتبط

نظرات