امروز: دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : می 19th, 2017 12:04 | کد خبر : 21736 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

آغاز کوچ بهاره عشایر پارس آباد از ۳۰اردیبهشت/ عشایر پارس آباد۶۰درصد گوشت قرمز استان را تولید می کند

رئیس اداره امور عشایری پارس آباد گفت: کوچ بهاره عشایر مرزنشین این شهرستان از روز شنبه ۳۰اردیبهشت آغاز می شود .

به گزارش مغانه آنلاین، اسلام پهلوان افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، کوچ عشایر منطقه از قشلاقات به سمت مناطق ییلاقی تا ۱۰خرداد ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: به منظور خدمات رسانی مطلوب به عشایر کوچنده، هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوطه از جمله فرمانداری، پلیس راه، دامپزشکی، راهداری و حمل و نقل جاده ای، صورت گرفته است.

وی از تشکیل دو اکیپ ثابت و سایر برای ارائه خدمات لازم به عشایر کوچرو خبر داد و اضافه کرد: تسهیل تردد عشایر و دام از معابر و جاده های برون شهری، تامین امنیت در مسیر کوچ، ارائه خدمات بهداشتی و دامپزشکی ، آبرسانی با مخازن و منابع آبی سیار از خدمات مهم دستگاه های مربوطه به کوچندگان می باشد.

به گفته وی همه ساله با گرم شدن هوا، عشایر شاهسون مغان از قشلاقات به مناطق ییلاقی و سرسبز شهرستان های هریس، سراب، مشکین شهر، سرعین، دامنه های سبلان و بزگوش، طاووس گلی، قارانلیق دره سی، سونابیگم و اوکوز داغی کوچ کرده و به تعلیف احشام خود می پردازند.

وی خاطرنشان کرد: امور عشایر استان و منطقه در راستای عمل به وظایف ذاتی و شرح کار سازمانی خود سعی در سهولت روند کوچ عشایر زحمتکش داشته و به آسایش عشایر در زمان ماندگاری در اطراق گاه ها و میان بندها کمک می کند.

وی با اعلام اینکه به لحاظ گسترش فضای شهری، کارخانجات، اراضی کشاورزی و ایجاد شهر و شهرک های جدید و نیز تغییر کاربری بخشی از اراضی مرتعی ، عبور از برخی از مسیرها و ایلراه های عشایری دچار مشکل شده، افزود: براساس قانون هرگونه تعرض و تجاوز، انسداد و یا واگذاری ایلراه های عشایری و حریم آنها مطلقا ممنوع بوده و با متخلفان برابر قانون رفتار خواهد شد.

او همچنین از رانندگان خواست به هنگام کوچ عشایر و دام آنها در مسیر ها و جاده هایی که عشایر و دام آنها در تردد هستند با صبرو شکیبایی و احتیاط و سرعت مطمئنه حرکت کنند.

وی با بیان اینکه عشایر شاهسون به عنوان سومین ایل بزرگ کشور در منطقه مغان سکونت دارند، اضافه کرد: عشایر غیور و نجیب این منطقه متشکل از ۱۲طایفه به نام های حاج خواجه لو، کورعباسلو، گبلو، حسین حاجیلو، مغانلو، گیگلو، عربلو، اجیرلو، بیگدیلو، هومونلو، شاه علی بیگلو و تکله می باشد که عمدتاً در زمینه نگهداری و پرورش دام و تولید مواد پروتئینی و فراورده های لبنی فعالیت دارند.

وی تعداد قشلاق و روستاهای عشایرنشین پارس آباد را ۲۱۷قشلاق و روستای عشایری ذکر و اظهار کرد: هم اکنون شش هزار و ۴۰۰خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر ۳۷هزار نفر که حدود ۴۷درصد جمعیت عشایری استان را شامل می شوند در این شهرستان ساکن هستند.

پهلوان با اعلام اینکه عشایر پارس آبادمغان با دارا بودن ۶۲۰ هزار واحد دامی یعنی نزدیک ۴۰درصد جمعیت دامی استان اردبیل، سهم به سزایی در عرصه اقتصاد مقاومتی و تولید دارند، گفت: سالانه به طور متوسط ۱۲هزار تن شیر خام، سه هزار تن گوشت قرمز یعنی معادل ۶۰درصد کل گوشت قرمز استان ، دو هزار و ۱۰۰تن پنیر و ۶۵۰تن پشم با همت و تلاش جامعه عشایری پارس آباد تولید و روانه بازار می شود.

او با بیان اینکه تولیدات دامی عشایر این شهرستان علاوه بر تامین و رفع نیاز منطقه مازاد آن به سایر شهرستان ها و استان های مجاور صادر می شود ادامه داد: این قشر پرکار و کم توقع به خصوص زنان عشایری علاوه بر این، در زمینه صنایع دستی از جمله فرش بافی، گلیم بافی ، جاجیم بافی و ورنی بافی فعالیت دارند و از این طریق به بهبود وضع معیشت خانواده خود کمک شایانی می کنند.

اخبار مرتبط

نظرات