امروز: سه شنبه, ۴ آبان , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 17 فوریه 2014 11:53 | کد خبر : 2933 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

48 هزار هکتار از مراتع پارس آباد و بیله سوار به دامداران واگذار می شود

مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اردبیل از واگذاری 48 هزار هکتار از مراتع شهرستانهای پارس آباد و بیله سوارمغان به دامداران منطقه خبر داد. به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، اسداله محسن زاده دردیداربا نماینده مردم شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی افزود: بیش از 180 هزار هکتار از منابع […]

81047610-5505348

مدیر کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اردبیل از واگذاری 48 هزار هکتار از مراتع شهرستانهای پارس آباد و بیله سوارمغان به دامداران منطقه خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ایرنا، اسداله محسن زاده دردیداربا نماینده مردم شهرستانهای پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی افزود: بیش از 180 هزار هکتار از منابع طبیعی غنی کشور در شهرستان های پارس آباد و بیله سوار مغان واقع شده و بیش از 151 هزار هکتار از آن ممیزی و برای بهره برداران این عرصه ها پروانه چرا و مرتعداری صادر شده است .
وی گفت : تهیه طرح مرتعداری و مدیریت بهینه مراتع قشلاقات شهرستان های پارس آباد و بیله سوار مغان از اولویت های این اداره کل در حوزه منابع طبیعی بوده و در این راستا برای 48 هزار هکتار از مراتع منطقه، طرح مرتعداری در قالب 62 سامان عرفی تهیه وبا هدف واگذاری مدیریت مراتع طی اسنادی به خود دامداران واگذار شده است.
محسن زاده در این دیدار با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ارتباط با تثبیت مالکیت دولت در عرصه های منابع طبیعی این شهرستانها گفت : عملیات نقشه برداری اکثر قشلاقات این دو شهرستان به پایان رسیده و برای بیش از 141 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی سند مالکیت بنام دولت جمهوری اسلامی اخذ و مالکیت دولت بر این عرصه ها تثبیت شده است .
نماینده مردم شهرستانهای پارس آباد وبیله سوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار بر اهمیت منابع طبیعی و آبخیزداری تاکید کرده و افزود: معیشت سومین ایل عشایری کشور وابسته به این عرصه ها بوده و بایستی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در احیاء و توسعه پوشش گیاهی و استحصال رواناب های سطحی و مدیریت مراتع این شهرستان ها توجه ویژه ای داشته باشد.
حجت الاسلام حبیب برومند توسعه فعالیتهای آبخیزداری و احداث بند های سنگی ملاتی در حوزه های آبخیز بحرانی ، در ختکاری حاشیه رودخانه های مرزی ارس و بالهارود و احیاء و توسعه مناطق جنگلی موجود در شهرستان های بیله سوار و پارس آباد ، احیاء و بازسازی و افزایش سطح و راندمان تولید در ایستگاه مادری تولید بذرو نهال منابع طبیعی مغان، احداث ساختمان اداری برای اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بیله سوار و تهیه طرحهای مرتعداری و ساماندهی دامداران قشلاقات مغان را از جمله طرحها و پروژه های پیشنهادی خود برای احیاء و توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های حوزه نمایندگی اش عنوان کرد.
وی گفت: برای تحقق این طرح ها با وزارت جهاد کشاورزی مکاتبه و پیگیر تخصیص اعتبار برای اجرای این پروژه ها خواهد بود.
وی منابع طبیعی را جزو سرمایه ملی جامعه یادآور و افزود: در مجلس پیگیر رفع مشکلات مردم با منابع طبیعی بوده و انشاء اله با تصویب قانون جامع منابع طبیعی، حفاظت از منابع طبیعی بیش از پیش جامعیت بخود گرفته و در توسعه و حمایت از منابع طبیعی گامهای محکمی برداشته خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات