امروز: پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 21 نوامبر 2014 8:09 | کد خبر : 7845 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

360میلیارد ریال برای تکمیل پمپاژ دشت فتحعلی نیاز است

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: برای تکمیل طرح پمپاژ دشت فتحعلی 360 میلیارد ریال دیگر نیاز است تا سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به گزارش مغانه، قباد افشار امروز جمعه در بازدید از پروژه پمپاژ دشت فتحعلی پارس‌آباد با بیان اینکه برای این طرح عظیم تاکنون 300 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است، افزود: با افتتاح پمپاژ دشت فتحعلی، به صورت ناخالص 4 هزار و 800 هکتار از اراضی دیم و مرتعی و به صورت خالص بیش از 3 هزار و 600 هکتار شامل 2 هزار هکتار باغی و مابقی نیز زمین زراعی تحت پوشش سامانه آبیاری نوین قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: با بهره‌برداری از این پروژه بزرگ آبیاری، همچنین آب آشامیدنی 750 خانوار عشایری در قالب 16 قشلاق و روستا تامین شده و برای هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از پمپاژ فتحعلی، امکان انتقال و پمپاژ آب به میزان سه متر‌مکعب در ثانیه به اراضی کشاورزی و باغی و به تبع آن احداث و راه‌اندازی مجتمع‌های بزرگ صنعتی و دامپروری برای سرمایه‌گذاران و عشایر منطقه فراهم خواهد شد.

وی افزود: این پروژه در ۳۵ کیلومتری پارس آباد و در بخش اصلاندوز با برداشت سه متر مکعب آب از سد و میل مغان برای فاریاب کردن نزدیک پنج هزار هکتار از اراضی مرتعی عشایر اجرا شده واز ۲ فاز اول و دوم تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: در فاز اول آب از طریق کانال اصلی در ۱۸ کیلومتری سد میل مغان و از طریق ایستگاه پمپاژ اولیه به حوضچه تنظیم آب به ظرفیت ۲۲ هزار متر مکعب در ارتفاع ۱۹۵ متری پمپاژ می شود.

به گفته وی ، این فاز شامل یک ساختمان به مساحت ۵۸۰ متر مکعب ، ساختمان نگهبانی ، ساختمان برق و حوضچه تنظیم آب به ظرفیت ۲۲ هزار متر مکعب است.

وی بیان کرد: در فاز دوم انتقال آب به مقدار سه متر مکعب در ثانیه توسط یک کانال ذوزنقه ای به عرض کف ۵/۱ متر و طرفین کانال به ارتفاع تقریبی ۷۵/۱ متر است و طول این کانال انتقال آب ۵/۷ کیلو متر می باشد که برای انتقال آب از حوضچه رزوار به ایستگاه پمپاژ ثانویه طراحی شده است.

وی افزود: با بهره برداری از این پروژه، میزان تولید محصولات کشاورزی ۷۰ هزار تن افزایش یافته و درآمد خانواده های عشایر از ۵۲ میلیون ریال به ۱۲۴ میلیون ریال در سال خواهد رسید.

اخبار مرتبط

نظرات