امروز: سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 06 فوریه 2014 11:18 | کد خبر : 2744 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

230میلیارد ریال طرح اقتصادی و کشاورزی در کشت و صنعت مغان اجرا شد+تصاویر

نایب رئیس و عضو هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، 230میلیارد ریال از محل منابع داخلی شرکت برای اجرای طرح های توسعه ای و اصلاحی در حوزه ها و بخش های تولید و پشتیبانی این بنگاه عظیم اقتصادی سرمایه گذاری شده است. به گزارش روز پنجشنبه […]

نایب رئیس و عضو هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، 230میلیارد ریال از محل منابع داخلی شرکت برای اجرای طرح های توسعه ای و اصلاحی در حوزه ها و بخش های تولید و پشتیبانی این بنگاه عظیم اقتصادی سرمایه گذاری شده است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، ˈحسینعلی پاکیزهˈ در مراسم افتتاح همزمان شش پروژه مهم اقتصادی، توسعه ای و اصلاحی شرکت مغان به دست استاندار اردبیل، افزود: برای اجرای این شش طرح، حدود 110میلیارد ریال از اعتبار صرف شده است.
وی ادامه داد: این پروژه ها در راستای سیاست های کلان مدیریتی شرکت، اصلاح الگوی مصرف، برنامه ریزی برای استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود، افزایش درآمدها و کاهش هزینه تمام شده، استفاده مطلوب از ظرفیت های بلااستفاده شرکت، بهبود مستمر بهره وری و توسعه پایدار بخش کشاورزی اجرا گردیده است.
وی، با بیان اینکه این طرح ها با تلاش، کوشش و همت مضاعف و شبانه روزی مجموعه همکاران تلاشگر شرکت به سرانجام رسیده است، ادامه داد: کارگران، کارشناسان و کارکنان این شرکت همواره به باور ملی ˈما می توانیمˈ اعتقاد قلبی عمیقی دارند و این واقعیت در روح تمام همکاران موج می زند.
032

وی، با اشاره به طرح های قابل افتتاح شرکت در ایام ا… فجر گفت: طرح آبیاری تحت فشار (کلاسیک) بخش 6 حوزه زراعت شرکت که ما امروز شاهد افتتاح آن هستیم، در راستای اصلاح ساختار و افزایش راندمان و به منظور آبیاری زمین های لچکی باقیمانده از حوزه های سنترپیوت و با 9میلیارد و 750میلیون ریال از محل منابع داخلی شرکت اجرا شده است.
وی، با اعلام اینکه امکان آبیاری اراضی لچکی با استفاده سنترپیوت میسر نیست، ادامه داد: از امروز با افتتاح این پروژه 150هکتار از اراضی کاملاً دیم شرکت تبدیل به آبی شده و زمینه برای کشت محصولات استراتژیک و آبی فراهم می شود.
030

به گفته وی، این پروژه قابل توسعه و سطح اراضی تحت پوشش قابل افزایش است و مطالعات قبلی در این خصوص انجام شده و تا سه ماهه اول سال آینده این طرح در 400هکتار دیگر اجرا خواهد شد و همچنین با هدف بالابردن راندمان، بهبود بهره وری و استفاده بهینه از منابع ارزشمند آبی، روند اصلاح و توسعه سیستم های آبیاری تداوم خواهد یافت.
پاکیزه، زهکش زیرزمینی را دیگر پروژه بخش زراعت شرکت مغان عنوان و بیان کرد: این طرح که با صرف پنج میلیارد و 900میلیون ریال به مرحله بهره برداری رسیده، در فاز نخست 150هکتار از اراضی و در فازهای بعدی حدود 400هکتار از زمین های شرکت را پوشش خواهد داد.
035

054

او، افزود: این طرح مهم با هدف بهره مندی مطلوب از خاک مناسب و جلوگیری از شور و زهدار شدن اراضی اجرا شده که انشاا… با تداوم این مهم و اصلاح زیرساخت کانال اصلی بالادست زمین های زراعی، مشکل زهدار بودن زمین را برطرف خواهیم کرد.
نایب رئیس هیات مدیره شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، احداث کانال بتنی به طول چهار هزار و 800متر را یکی دیگر از پروژه های قابل افتتاح حوزه زراعت شرکت در دهه مبارک فجر اعلام کرد و گفت: این طرح با چهار میلیارد ریال سرمایه گذاری، از طریق امور مهندسی و فنی شرکت و به منظور جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از هدر رفت و اتلاف آب و نیز زهدار شدن اراضی کشاورزی انجام شده است.
پاکیزه، افتتاح فاز اول سایت ششم (1000راسی) گاو شیری به تعداد 550راس و به صورت فری استال را برای این بنگاه عظیم اقتصادی، حیاتی و بسیار مهم دانست و اظهار کرد: این طرح با 67میلیارد و 700میلیون ریال سرمایه گذاری، در راستای استفاده بهینه و حداکثری از ظرفیت بلااستفاده و خالی بخش دامپروری و برای اولین بار در منطقه مغان و شاید در سطح استان انجام شده است.
وی، تصریح کرد: با اجرای این طرح، تلیسه هایی در این شرکت پرورش داده می شود که به جرات می توان گفت با نژاد اصیل ˈهلشتاینˈ در دنیا رقابت می کند.
او، خاطرنشان کرد: با اجرا و بهره برداری از فاز بعدی به تعداد 600راس، بیش از 40تن شیر در روز در این شرکت تولید و برای 130نفر به صورت مستقیم زمینه اشتغال ایجاد خواهد شد.
عضو هیات مدیره کشت و صنعت و دامپروری مغان، توسعه گاو ˈسیمنتالˈ با هزینه کرد 11میلیارد و 600میلیون ریال اعتبار را دیگر پروژه قابل افتتاح مجتمع دامپروری و در راستای استفاده مطلوب از ظرفیت های بلااستفاده و توسعه و گسترش گاوداری شرکت عنوان کرد و افزود: به دلیل محدودیتی که در بحث واردات گاو سیمنتال وجود داشت ما 13راس گاو سیمنتال از تنها تولید کننده این نوع گاو خریداری و نژاد جدیدی به گاوداری اضافه کردیم.
او اضافه کرد: همکاران ما در بخش دامپروری با انجام یک کار تحقیقاتی بسیار مهم و قابل تحسین، موفق شدند با تلقیح اسپرم گاو سیمنتال بر روی گاوهای شیری هلشتاین، بیش از 100راس دام سیمنتال از محل نژاد اول، دام سیمنتال که دورگه، خوش خوراک و در مقایسه با نژاد هلشتاین به بسیاری از بیماری ها مقاوم است تولید کنند.
وی، با اشاره به دیگر برتری ها و مزیت های این دام سیمنتال نسبت به هلشتاین و با اعلام اینکه سیمنتال به مراتب به هلشتاین ارجحیت دارد، گفت: وزن گوساله پرواری در عرض 16ماه به حدود 750کیلو گرم می رسد در صورتی که در دام هلشتاین این رقم 500کیلو است و درصد لاشه در دام سیمنتال 60درصد ولی در هلشتاین 50درصد است و در تولید شیر دقیقاً برابرند.
وی، از استانداردسازی، تعمیر اساسی و بهسازی مجتمع فرهنگی ورزشی شهرک آیت ا… غفاری شرکت مغان خبر داد و گفت: برای استانداردسازی و مرمت این مجتمع 500نفری دو میلیارد و 250میلیون ریال اعتبار صرف شده است.
در ادامه این مراسم، طرح های قابل افتتاح شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به دست مجید خدابخش استاندار اردبیل رسماً افتتاح و بهره برداری از آنها آغاز شد.
استاندار اردبیل در حاشیه آیین بهره برداری از این پروژه ها، با اعلام اینکه عمده طرح های افتتاحی پارس آباد در ایام ا… فجر مربوط به شرکت کشت و صنعت مغان و در زمینه کشاورزی است، بیان کرد: با اجرا و بهره برداری از این طرح ها گام بلندی در راستای عمران و آبادانی و پیشرفت منطقه برداشته شده است.
وی، با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های فراوان کشت و صنعت مغان گفت: با رفع موانع و مشکلات صادرات و حمایت از صادرکنندگان، بدون شک این شرکت نیز خواهد توانست محصولات خود را به قیمت مناسب در بازارهای خارجی عرضه کند.
شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در پارس آباد با داشتن اراضی وسیع کشاورزی ، دو هزار و 600 هکتار باغ های میوه ، مجتمع بزرگ دامپروری ، کارخانه های قند ، لبنیات ، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر یکی از شرکت های منحصر بفرد کشور است.

اخبار مرتبط

نظرات