امروز: دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 01 اکتبر 2013 8:25 | کد خبر : 945 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

14هزار تن ذرت بذری از مزارع پارس آباد مغان برداشت می شود

مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد از شروع عملیات برداشت ذرت بذری در این شهرستان خبر داد و گفت: انتظار می رود در سال زراعی جاری بیش از 14هزار تن محصول بذر هیبرید ذرت از مزارع زیر کشت برداشت شود. حسن روحی روز سه شنبه در بازدید از روند برداشت ذرت بذری در این شهرستان به […]

IMG_8384

مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد از شروع عملیات برداشت ذرت بذری در این شهرستان خبر داد و گفت: انتظار می رود در سال زراعی جاری بیش از 14هزار تن محصول بذر هیبرید ذرت از مزارع زیر کشت برداشت شود.

حسن روحی روز سه شنبه در بازدید از روند برداشت ذرت بذری در این شهرستان به خبرنگار مغانه، گفت: در سال زراعی 92-91حدود چهار هزار و 400هکتار از اراضی منطقه به زراعت ذرت بذری اختصاص داده شده که سهم کشت و صنعت مغان از این مقدار، یک هزار و 500هکتار و بخش خصوصی دو هزار و 900هکتار بوده است.

وی، با اعلام اینکه در کشت ذرت بذری با 175نفر ذرت کار و 21تشکل کشاورزی قرارداد منعقد شده است، ادامه داد: به علت تحویل به موقع لاین ذرت و انجام کشت و دیگر مراحل زراعی از جمله مبارزه با علف های هرز و آفات ، تامین به موقع کودهای شیمیایی، حفظ و برقراری ایزوله و تاسل کشی در موعد مقرر و همچنین نظارت شایسته کارشناسان کشاورزی، مزارع در دوره داشت از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار بوده و هم اکنون محصول ذرت بذری از رطوبت مناسب برای برداشت برخوردار است.

روحی با اشاره به آثار و برکات اقتصادی کشت ذرت بذری، اضافه کرد: در سال گذشته افزون بر 500میلیارد ریال از محل فروش ذرت بذری عاید ذرت کاران منطقه شد.

IMG_8375

او، به جایگاه ممتاز و برجسته پارس آباد مغان در تولید و فرآوری انواع بذور هیبرید محصولات کشاورزی به خصوص بذر ذرت در سطح کشور اشاره کرد و افزود: این منطقه در تولید و عمل آوری بذور کشاورزی از مناطق پیشرو و مهم کشور است به طوری که بیش از 80درصد بذر ذرت مورد نیاز کشور را این شهرستان تولید و تامین می کند.

مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد، گفت: به منظور حمایت از تولید کنندگان و صادر کنندگان محصول ذرت بذری، وزارت جهاد کشاورزی آماده از میان برداشتن موانع حقوقی احتمالی است.

وی، همچنین از مسوولان وزارت جهاد کشاورزی خواست از هم اکنون برای تعیین قیمت فروش محصول ذرت بذری و توزیع به موقع آن برنامه ریزی کنند.

به گزارش مغانه ، از كاشت بذر هيبريد ذرت ، محصول ذرت علوفه اي و دانه اي به دست مي آيد كه در تولید علوفه دام  و دان طیور و روغن خوراکی كاربرد دارد .

 

اخبار مرتبط

نظرات