امروز: یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 03 سپتامبر 2015 3:01 | کد خبر : 13818 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

۱۰ باور غلط در مورد مصرف مواد مخدر و اعتیاد

به گزارش مغانه، انسان موجود کنجکاوی است که در مواجه با هر رویداد و اتفاق جدیدی به دنبال کشف آن است، اما باید مهارتها و آگاهی‌های خود را افزایش دهد، چرا که باورهای واقعی درباره پدیده‌ها متفاوت است و تجربه برخی ازاین کنجکاوی‌ها به اندازه‌ای مخرب و ویرانگر است که راه بازگشت ندارد؛ «اعتیاد» یکی […]

به گزارش مغانه، انسان موجود کنجکاوی است که در مواجه با هر رویداد و اتفاق جدیدی به دنبال کشف آن است، اما باید مهارتها و آگاهی‌های خود را افزایش دهد، چرا که باورهای واقعی درباره پدیده‌ها متفاوت است و تجربه برخی ازاین کنجکاوی‌ها به اندازه‌ای مخرب و ویرانگر است که راه بازگشت ندارد؛ «اعتیاد» یکی از این کنجکاوی‌ها و البته یک پدیده‌های شوم اجتماعی است به لحاظ سنی نوجوانان و جوانان نسبت به آن کنجاوی بیشتر دارند.

ابتدا باید باورهای غلط در مورد اعتیاد مواد مخدر را شناخت از این روی اگر فردی در مورد تاثیرهای مواد مخدر «کنجکاو» است، می‌تواند با یک یا دو بار مصرف متوجه شود که مواد چندان تاثیر جالبی ایجاد نمی‌کنند و این امر به عدم مصرف مواد مخدر در آینده کمک می‌کند. این یکی از باورهای غلط است که می‌تواند به اعتیاد افراد منجر شود، زیرا برخی مواد حتی با یک بار مصرف ممکن است فرد را وابسته و معتاد کنند، بنابراین نمی‌توانیم درباره مواد «کنجکاوی» را بی‌خطر بدانیم و ممکن است یک کنجکاوی ساده انسان را برای همیشه به مواد وابسته کند.

فرد در شرایط خیلی خاص، برای مثال در شب امتحان یا در مهمانی و آن هم برای یک بار استفاده از مواد مجاز است به شرط آنکه فرد قول بدهد که دیگر تکرار نمی‌کند!

تجربه نشان داده است که بیشتر افرادی که بعدها به معتادان خیابانی تبدیل شده‌اند، بار اول در یک مهمانی یا برای فرار از یک شرایط خاص مواد مخدر مصرف کرده‌اند، بنابراین استفاده از مواد مخدر در هیچ شرایطی و به هیچ دلیلی مجاز نیست.

اعتیاد مربوط به یک قشر خاص، سن خاص، جنسیت خاص نیست
افرادی که شرایط خانوادگی خوب، شغل مناسب یا تحصیلات بالایی دارند، در صورت یک یا دو بار مصرف مواد مخدر، معتاد نمی‌شوند. اعتیاد بیشتر برای افرادی است که مشکلات خانوادگی، اجتماعی یا اقتصادی دارند!

اعتیاد مربوط به یک قشر خاص، سن خاص، جنسیت خاص نیست. هر کس مواد مخدر مصرف کند در خطر تبدیل شدن به یک معتاد قراردارد. بنابراین این یک تصور غلط است که کسی گمان کند مصرف مواد مخدر او را معتاد نمی‌کند.

در بین افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند، آنهایی که اراده ضعیف دارند معتاد می‌شوند، اما افرادی با اراده مصرف خود را کنترل می‌کنند! این تصور هم غلط و یک دام خطرناک برای افراد است. برخی مواد اعتیادآور اراده قوی و ضعیف نمی‌شناسند و هر کسی حتی با یک بار مصرف آنها معتاد می‌شود. باید مراقب باشیم که این دام خطرناک افرادی را که تصور می‌کنند بااراده‌تر هستند، بیشتر به کام خود می‌کشد.

از روی ظاهر افراد می‌توان تشخیص داد که او معتاد است یا معتاد نیست!
برخی تبلیغ‌های غلط در گذشته این تصور را ایجاد کرده بود که افراد معتاد فقط کسانی هستند که ظاهر ژولیده دارند و در گوشه خیابان‌ها زندگی می‌کنند. در حالی که واقعیت به گونه دیگری است که ممکن است فرد تا مدت‌ها مواد مصرف کند و ظاهر او تغییر نکند، بلکه از درون پوسیده شود. بنابراین نباید گول ظاهر افراد را خورد.

معتادان خیابانی هم اعتیاد را از تفنن شروع می‌کنند
اگر از مواد به صورت تفننی استفاده کنید، اما حواستان به علایم و نشانه‌های اعتیاد باشد می‌توانید قبل از آنکه دچار بیماری اعتیاد شوید مصرفتان را کنترل کنید! هیچ‌کس از اول نمی‌خواهد معتاد شود و کسانی که در نهایت به معتادان خیابانی تبدیل می‌شوند، ابتدا مواد مخدر را به صورت تفننی مصرف کرده‌اند، زیرا پس از آنکه فرد مواد مخدر را وارد بدن خود می‌کند در واقع اختیار خود را به مواد می‌دهد و از آن پس مواد برای او تصمیم می‌گیرد نه او برای مواد.

قرص‌های مارک، شگرد سوداگران مرگ برای دام اعتیاد است
کپسول‌های خارجی، قرص‌های مارک‌دار و آمپول‌های بسته‌بندی شده مواد مخدر یا محرک نیستند و اعتیاد ایجاد نمی‌کنند!

تغییر شکل مواد اعتیادآور یکی از شگردهای سوداگران مرگ است. امروز سوداگران مواد مخدر سعی می‌کنند ظاهر مواد اعتیادآور را سر و سامان بدهند تا راحت‌تر جوانان را به دام بیندازند. بنابراین مصرف هر نوع قرص یا دارو، با هر ظاهر و هر مارکی فقط با تجویز پزشک مجاز است.

قرص‌هایی به بازار آمده‌اند که با وجود تاثیرهای انرژی‌زایی و ایجاد حالت نشاط و شادابی، اعتیاد نمی‌آورند

یکی دیگر از ترفندهای تولیدکنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر این است که مواد خود را بی‌خطر و حتی مفید جلوه بدهند. بنابراین نباید به تبلیغ‌های غیرمجاز اعتماد کنیم، بلکه باید بدانیم هر دارویی می‌تواند اعتیادآور باشد و مصرف دارو فقط با تجویز پزشک مجاز است!

درمان کامل اعتیاد بسیار سخت است
درمان اعتیاد اگرچه سخت است، اما بهبودی کامل از مواد پس از چندماه ایجاد می‌شود، اما باید در نظر داشت که هرچند درمان اعتیاد غیرممکن نیست و افراد معتاد یاد به سرعت برای درمان اقدام کنند، اما این یک حرف درست است اما در کنار این حرف درست یک واقعیت تلخ نیز وجود دارد و اینکه درمان کامل اعتیاد بسیار سخت است. بهترین راه این است که هرگز به طرف مصرف مواد نرویم و در آخر اینکه عوارض مصرف مواد، مرحله به مرحله ایجاد می‌شود، لذا هر چقدر فرد با کنترل خود بتواند کمتر از مواد استفاده کند، دیرتر و با احتمال کمتری دچار اعتیاد و عوارض آن می‌شود!

همان‌طور که پیشتر هم گفتیم، پس از مصرف مواد دیگر فرد مصرف کننده میزان مصرف خود را کنترل نمی‌کند، بلکه مواد مخدر است که او را کنترل می‌کند. به یاد داشته باشیم که این یک تصور غلط است و نباید آن را باور کنیم. (ایسنا)

اخبار مرتبط

نظرات