امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 08 ژانویه 2014 8:17 | کد خبر : 2415 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

نگاهی به تقویم تعطیلات رسمی جمهوری آذربایجان: یک سوم سال تعطیل اند!

مساله تعداد روزهای تعطیل در سال همواره موضوعی مورد مناقشه در کشورمان بوده است و از نظر برخی ، تعداد روزهای تعطیل در کشورما زیاد است. به گزارش عصر ایران اما با نگاهی به تقویم تعطیلات رسمی برخی کشورهای همسایه و مقایسه آن با کشورمان نشان می دهد برخی همسایه های ایران هم تعطیلات زیادی […]

مساله تعداد روزهای تعطیل در سال همواره موضوعی مورد مناقشه در کشورمان بوده است و از نظر برخی ، تعداد روزهای تعطیل در کشورما زیاد است.

به گزارش عصر ایران اما با نگاهی به تقویم تعطیلات رسمی برخی کشورهای همسایه و مقایسه آن با کشورمان نشان می دهد برخی همسایه های ایران هم تعطیلات زیادی دارند.

برای مثال در جمهوری آذربایجان طبق اعلام رسمی دولت این  کشور در سال جدید میلادی (2014) مجموع روزهای تعطیلات رسمی از 365 روز سال 126 روز می باشد ، در حالی که تعداد روزهای رسمی تعطیل در کشورما در سال جاری (1392) 78 روز بوده که از این تعداد 52 تعطیلی مربوط به جمعه ها و 26 روز باقی مانده هم به مناسبت های مهم اختصاص داشته است که 10 مناسبت ملی و 16 مناسبت مذهبی  است.

دولت جمهوری آذربایجان اما برای سال جاری میلادی 126 روز تعطیل ملی اعلام کرده است که این تعطیلات شامل روزهای آخر هفته و مناسبت های ملی و مذهبی است.

در میان تعطیلات رسمی جمهوری آذربایجان 5 روز به مناسبت نوروز، دو روز به مناسبت عید فطر و دو روز به مناسبت عید قربان است.

همچنین در جمهوری آذربایجان روز 8 مارس به عنوان روز جهانی زن، 9 می به عنوان روز پیروزی در جنگ دوم جهانی، 28 می روز جمهوریت، 15 ژوئن (روز به قدرت رسیدن حیدر علی اف رییس جمهور فقید) به عنوان روز ملی استقلال ، 26 ژوئن به عنوان روز قوای مسلح (روز ارتش)، 9 نوامبر به عنوان روز ملی پرچم و در نهایت 31 دسامبر به عنوان روز همبستگی آذربایجانی های سراسر جهان در تقویم تعطیلات رسمی این کشور ثبت است.

تنها روز ملی  عزا در آذربایجان که در تقویم این کشور تعطیل رسمی روز 20 ژانویه است که در سال 1990 در چنین روزی ارتش سرخ شوروی به بخش های از آذربایجان حمله کرد و تعدادی از شهروندان آذربایجان در این حمله کشته شدند که آذری ها از این واقعه به عنوان قتل عام یاد می کنند.

در مجموع از 126 روز تعطیل رسمی در جمهوری آذربایجان در سال 2014، 104 روز تعطیلات آخر هفته ، 4 روز تعطیلات رسمی مذهبی (2 روز قربان و 2 روز فطر) ، 11 روز تعطیل رسمی ملی و تعطیلات نوروز و 1 روز تعطیل به مناسبت عزای عمومی ( سالگرد 20  ژانویه 1990) اعلام شده است.

با نگاهی به تقویم تعطیلات رسمی در جمهوری آذربایجان شاید بتوان این کشور را رکورد دار تعداد تعطیلات رسمی در جهان دانست چرا که بیش از یک سوم روزهای کاری در سال در این کشور تعطیل است.

اخبار مرتبط

نظرات