امروز: دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 03 مه 2015 5:55 | کد خبر : 10963 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

رد اصلاح قانون انتخابات مجلس در شورای نگهبان

شورای نگهبان طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را به علت ابهام، محدودسازی نظارت این شورا و تبعیض میان کاندیداها مغایر با قانون اساسی شناخت.

به گزارش مغانه به نقل از روابط عمومی شورای نگهبان، این شورا نظر خود را در مورد طرح دوفوریتی اصلاح ماده (۲۹) و الحاق یک تبصره به ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

بر این اساس، طرح دوفوریتی اصلاح ماده (۲۹) و الحاق یک تبصره به ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب جلسه مورخ هشتم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ نهم اردیبهشت شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به‌شرح زیر اعلام شد:

۱- در جزء ۱۳ الحاقی به بند (ب) ماده ۲۹ قانون موضوع ماده یک مصوبه، منظور از «مجریان» روشن نیست؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

۲- تبصره ۴ الحاقی به ماده ۵۲ قانون موضوع ماده ۲ مصوبه، با توجه به نظریه تفسیری شماره ۱۲۳۴ مورخ اول خرداد ۱۳۷۰ شورای نگهبان از حیث محدود نمودن وظایف و اختیارات این شورا در امر نظارت بر انتخابات، مغایر اصل ۹۹ قانون اساسی شناخته شد؛ همچنین این تبصره از این جهت که موجب تبعیض ناروا نسبت به اشخاص دیگری است که صلاحیت آنان قبلاً به تأیید این شورا رسیده، مغایر بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی است.

مستندات نظر شورای نگهبان درباره درباره طرح دوفوریتی اصلاح ماده ۲۹ و الحاق یک تبصره به ماده۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را اینجا بخوانید.

خاطرنشان می‌شود نمایندگان شورای اسلامی در مصوبه خود مقرر کرده بودند که مجریان شبکه‌های استانی صداوسیما نمی‌توانند در محدوده شهر و استان خود کاندیدای انتخابات مجلس شوند.

همچنین در ادامه وکلای ملت به استمرار صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس در انتخابات آینده رأی مثبت داده بودند.

اخبار مرتبط

نظرات