امروز: جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 07 سپتامبر 2015 5:29 | کد خبر : 13888 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

دستگاه های اجرایی ملزم به اجرای تصمیمات شورای فرهنگ عمومی هستند

امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی پارس آباد گفت: دستگاه های اجرایی مکلف و ملزم به اجرای دقیق مصوبات شورای فرهنگ عمومی هستند.

به گزارش مغانه، حجت الاسلام سید سعید رشادی امروز دوشنبه در چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان با محوریت “فرهنگ سازی مناسب در آداب عزاداری ماه محرم و تعزیه خوانی” افزود: شورای فرهنگ عمومی شهرستان، بالاترین و تاثیرگذارترین نهاد تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر درباره فرهنگ است از این روی دستگاه ها و نهادها باید برای اجرایی شدن مصوبات این شورا اهتمام جدی داشته باشند.

IMG_2624

وی با بیان اینکه این شورا به لحاظ حضور و عضویت مسوولان رده بالا، به عنوان برترین و اثرگذارترین مرجع و نهاد فرهنگی شهرستان محسوب می شود، از اعضای شورای فرهنگ عمومی منطقه خواست به صورت فعال در جلسات حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه تصمیمات بسیار مهمی در این شورا اتخاذ می شود، اضافه کرد: اجرای این مصوبه ها در تحول و پویایی فرهنگ عمومی، ترویج آداب و سنن پسندیده و تعالی جامعه بسیار اثربخش است.

رشادی، رعایت شئونات و شعایر اسلامی و خرافه زدایی از آیین های عزاداری ماه محرم الحرام را از توصیه ها و تاکیدات ائمه معصومین (ع) ذکر و بیان کرد: عزاداری های عاری از هرگونه بدعت و خرافه تاثیرات معنونی و اجتماعی زیادی دارد.

IMG_2625

رئیس شورای فرهنگ عمومی پارس آباد، با بیان اینکه آیین های عزاداری امام حسین(ع) در بسیاری از کشورهای دنیا برگزار می شود، گفت: بسیاری به واسطه ی همین عزاداری ها و آیین های ماه محرم به دین مبین اسلام گرویده اند.

وی به اشاره به تلاش دشمنان برای مخدوش کردن چهره اسلام و مسلمانان اظهار کرد: با وجود آنکه بیش از یک ماه به محرم مانده، دشمنان به خصوص یهودیت و صهیونیسم تبلیغات منفی خود را برای تخریب عزاداری ها و ترویج قمه زنی و برخی خرافات شروع کرده اند.

وی با تاکید بر نظارت جدی بر شبیه خوانی ها، اظهار کرد: شبیه خوانی ها نباید سلیقه ای و آمیخته به خرافات و به دور از واقعیات باشد.

IMG_2628

فرماندار پارس آباد نیز با بیان اینکه موفقیت شورای فرهنگ عمومی در گرو فعال بودن اعضای آن است، گفت: این شورا باید ضمن بررسی آسیب ها و تهدیدهای حوزه فرهنگ، مصوبات را اولویت بندی کند.

مهدی احمدی با اشاره به تاثیرات معنوی آیین های محرم ، اظهار کرد: باید تزیین های نامتعارف، بدعت ها، مراسم زاید و خرافه و شیوه های ناصحیح مداحی از عزاداری ها حذف شود.

IMG_2624

وی برپایی تکایا و حسینیه ها در جوار مساجد و ایستگاه های صلواتی بدون مجوز را از آسیب ها و آفات عزاداری دانست و بر ساماندهی گروهها و دستجات عزاداری، تکایا و حسینیه ها در ماه محرم تاکید کرد.

وی با بیان اینکه عزاداری ها نباید رنگ و بوی دولتی داشته باشد، ادامه داد: مردمی بودن مراسم عزاداری و حضور خودجوش اقشار مختلف جامعه سبب زنده ماندن و ماندگاری نهضت عاشورا بوده است.

IMG_2628 IMG_2629 IMG_2631 IMG_2633 IMG_2634 IMG_2635

اخبار مرتبط

نظرات