امروز: سه شنبه, ۱۲ مرداد , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 02 سپتامبر 2014 6:24 | کد خبر : 6846 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

خشکسالی گریبان ˈارسˈ را هم گرفت

برخلاف تصور بسیاری از مردم منطقه که معتقد بودند آب ارس تمام نشدنی است ، خشکسالی امسال گریبان این رودخانه خروشان را گرفته و وضعیت درآن به حد بحران رسیده است.

81124359-5627544

به گزارش مغانه، داود نجفیان مدیرعامل آب منطقه ای اردبیل روز سه شنبه در جلسه شورای اداری استان اردبیل که با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری ورییس سازمان حفاظت ار محیط زیست برگزار شد، گفت : آب سد ارس در آستانه خشک شدن بود و اگر تمهیدات لازم صورت نمی گرفت این سد تیر ماه گذشته خشک می شد.

وی علت عمده کم آبی ارس را کاهش شدید بارندگی ها ذکر کرد و افزود: حجم آب سد ارس امسال نسبت به پارسال 45 درصد کاهش یافته است و تا هفت روز دیگر در صورت نباریدن باران به حجم مرده آب می رسد.

وی با بیان اینکه در زمینه تامین آب کشت اول در منطقه مغان با مشکلاتی مواجه بودیم، گفت :این مشکلات با تدابیری از جمله آبیاری شبانه ، تامین 90 میلیون متر مکعب آب از خروجی زهکشی ها و ..حل شد اما با تداوم وضعیت کنونی امکان آبیاری محصولات کشت دوم در این منطقه بسیار سخت خواهد بود.

وی اضافه کرد : کمبود آب در استان اردبیل به شمال محدود نمی شود و ما در مرکز استان نیز با مشکل جدی مواجه هستیم به گونه ای که استفاده زراعی از آب سد یامچی محدود شده و 60 تا 70 درصد آب ان برای مصرف شرب ذخیره سازی شد.

به گفته وی ، حجم آب سد یامچی در سال گذشته 37 میلیون متر مکعب بود که امسال به 20 میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: تامین کردن آب از جمهوری آذربایجان و انتقال آب از قزل اوزن از جمله راه کارهای رفع بحران کم آبی در اردبیل است.

رودخانه ارس از منطقه آرپا چای در آناتولی ترکیه سرچشمه گرفته، از مرز ترکیه ، نخجوان و ارمنستان گذشته و پس از گذر از مرز ایران و جمهوری آذربایجان وارد جمهوری آذربایجان شده و به رودخانه کورا و در نهایت به دریای خزرمی ریزد.

منبع:ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات