امروز: جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 14 ژانویه 2016 8:42 | کد خبر : 16077 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

ایران با پخش تصاویر عذرخواهی نظامیان آمریکایی کاخ سفید را شرمنده کرد

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی با موضوع آزادی نظامیان بازداشت‌شده آمریکایی، نوشته است که پخش تصاویر عذرخواهی از ایران مایه شرمساری کاخ سفیدی است که تلاش می‌کند آزادی این نیروها را پای دیپلماسی بگذارد.

به گزارش مغانه به نقل از فارس، «ملوان‌های آمریکایی زانو زده‌اند و دستانشان را بالا برده و پشت سرشان گذاشته‌اند. این لحظه‌ای است که ۱۰ آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب ایران بازداشت شدند.»

این ابتدای گزارشی است که شبکه سی‌ان‌ان با موضوع بازداشت تفنگداران آمریکایی در آب‌های سرزمینی ایران پخش کرد و در آن به انتقاد از اظهارات مقامات آمریکایی پرداخته که آزادی این نیروها را حاصل تلاش‌های دیپلماتیک خود دانسته‌اند.

خبرنگار سی‌ان‌ان می‌گوید: «مقامات آمریکایی تصریح کردند که وزیر خارجه (جان) کری بابت این حادثه عذرخواهی نکرده است، اما تلویزیون دولتی ایران تصاویری را پخش کرد که به نظر می‌رسد عذرخواهی یک عضو نیروی دریایی است.»

این شبکه سپس تصاویر نظامی آمریکایی را پخش کرد که گفت ورود به آب‌های ایران «اشتباه ما بود، این خطای ما بود و من از این بابت عذرخواهی می‌کنم.»

سی‌ان‌ان با بیان اینکه از زمان بازداشت نظامیان، کری ۵ مرتبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تلفنی گفت‌وگو کرد، می‌گوید وزیر خارجه آمریکا حل و فصل سریع مسئله را پای تلاش‌های دیپلماتیک خود نوشت.

کری دیروز پس از آزادی نظامیان آمریکایی در یک نشست خبری گفت: «همه ما می‌دانیم که اگر ۳ یا ۴ سال قبل بود، این قضیه چطور پیش می‌رفت. واقعیت این است که چنین قضیه‌ای و توان ما برای فیصله سریع موضوع، گواهی است بر نقش مهمی که دیپلماسی در امن نگه داشتن کشور ایفا می‌کند.»

۱۳۹۴۱۰۲۳۰۰۰۸۳۹_PhotoA

سی‌ان‌ان می‌گوید سوال اینجاست که این نظامیان اساسا چرا در چنین وضعیتی قرار گرفتند، بدون آنکه طرح خاصی برای مقابله با مواجهه احتمالی یا خروج از آب‌های ایران داشته باشند.

این شبکه در گزارش مکتوب خود در ارتباط با عذرخواهی نظامیان آمریکایی از ایران نیز نوشته است: «ویدئویی که روز چهارشنبه از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، ملوان‌های آمریکایی را در حالی نشان می‌دهد که بابت ورود به آب‌های ایران عذرخواهی می‌کنند. این یک رخداد شرم‌آور برای دولت ایالات متحده است که تلاش می‌کند آزادی سریع نظامیان آمریکایی را به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک به تصویر بکشد.»

سی‌ان‌ان نوشته است که مقامات آمریکایی می‌گویند این عذرخواهی، یک عذرخواهی رسمی به شمار نمی‌آید. «بن تیسدیل» سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا می‌گوید: «به نظر می‌رسد که ویدئو صحیح باشد، اما نمی‌توانیم در مورد موقعیتی که فیلم ضبط شده یا شرایط نیروها در آن زمان صحبت کنیم. در حال حاضر نیروها در روند بازگشت هستند و ما به تحقیق در مورد این حادثه ادامه می‌دهیم.»

یک مقام دیگر فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا نیز گفته است که فرماندهی که از ایران عذرخواهی کرده، به دنبال کاهش تنش و محافظت از نیروهایش بوده است.

اخبار مرتبط

نظرات