امروز: پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 06 مه 2015 6:43 | کد خبر : 11154 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

اضافه شدن ۳ منطقه آزاد روی میز دولت و مجلس/ لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل در حال ارسال به مجلس است

معاون شورای عالی مناطق آزاد از بررسی طرح “اضافه شدن شش منطقه بانه – مریوان، مهران، اینچه‌برون، زابل، اردبیل و جاسک” در شورای عالی مناطق آزاد، دولت و مجلس خبر داد و گفت: منطقه آزاد مهران برای افزایش مراودات، صادرات و واردات با کشور عراق ‌ایجاد می‌شود و بازارهدف این منطقه، کشور عراق است.

به گزارش مغانه به نقل از ایسنا، جعفر آهنگران، اظهار کرد: لایحه ایجاد منطقه آزاد مهران در آستانه تقدیم به مجلس است و زمان عملیاتی شدن آن بستگی به دستور کار مجلس دارد و باید تمام زیرساخت‌های لازم برای ایجاد منطقه آزاد مهران فراهم شود.

طرح ایجاد منطقه آزاد مریوان – بانه نیز در دستور کار کارگروه شورای عالی مناطق آزاد است

وی گفت: طرح ایجاد منطقه آزاد مریوان – بانه نیز در دستور کار کارگروه شورای عالی مناطق آزاد است که کلیاتش به تصویب رسیده و کارهای مطالعاتی و محاسباتی آن نیز باید انجام شود که در رابطه با روابط اقتصادی ایران و عراق نقش مهمی ایفا می‌کند.

آهنگران افزود: زمانی که ایجاد منطقه آزاد مطرح می‌شود این موضوع در کارگروه شورای عالی مناطق آزاد مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن به شورای عالی مناطق آزاد ارسال و بعد از بررسی و نهایی شدن به دولت و در نهایت از دولت به مجلس ارسال می‌شود.

هدف از ایجاد منطقه آزاد جاسک توسعه سواحل مکران است

معاون شورای عالی مناطق آزاد با بیان این‌که در دولت تدبیر و امید ایجاد مناطق آزاد به عنوان یکی از اهداف مهم در حال پیگیری و اقدام است، تاکید کرد: ایجاد منطقه آزاد جاسک نیز در حال بررسی است که هدف از ایجاد آن توسعه سواحل مکران است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل در حال ارسال به مجلس است

وی همچنین با بیان اینکه لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل در حال ارسال به مجلس است، از دستور کار بودن تشکیل منطقه آزاد زابل در کارگروه شورای عالی مناطق آزاد خبر داد که این منطقه قرار است سرپلی بین چابهار، افغانستان و کشور‌های شمال افغانستان باشد.

معاون مناطق ویژه اقتصادی شورای عالی مناطق آزاد در بخشی از سخنان خود بیان کرد: منطقه آزاد اینچه برون در گلستان نیز از دیگر مناطقی است که قرار است ایجاد شود و کلیات آن در کارگروه شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسیده و کارکرد آن ایجاد ارتباط با ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه است.

هیچ منعی برای واردات و صادرات در مناطق آزاد و ویژه وجود ندارد

آهنگران در رابطه با قوانین واردات و صادرات در مناطق آزاد نیز توضیح داد: هیچ منعی برای واردات و صادرات در مناطق آزاد و ویژه وجود ندارد ولی برای ورود کالا از این مناطق به سرزمین اصلی باید قوانین گمرکی رعایت شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مناطق آزاد و ویژه، محدوده‌هایی در داخل کشور هستند که خارج از قلمرو گمرکی بوده و مقررات صادرات و واردات بر آن‌ها حاکم نیست. در این مناطق به راحتی می توان مواد اولیه و قطعات خودرو یا تکنولوژی های روز دنیا را وارد و تولید کرد که بخشی از این تولیدات می تواند صادر شود.

به گزارش مغانه، معاون شورای عالی مناطق آزاد در حالی خبر از در حال ارسال لایحه ایجاد منطقه آزاد اردبیل به مجلس می دهد که پیشتر به دنبال منتفی شدن طرح الحاق شمال استان اردبیل به منطقه آزاد ارس ، استاندار اردبیل و حامیان وی برای تسکین آلام مردم شهرستان های مغان و از طرفی فرونشاندن سیل انتقادات به حق مردم این خطه مرزی وعده بودند که منطقه آزاد جدید و مستقل استان با نام “منطقه آزاد تجاری صنعتی مغان” ایجاد خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

نظرات

ناشناس

اردبیلی ها از تبریزی باید یاد بگیرند . تبریزی ها آن زمان می توانستند به جای منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس ، نامش را منطقه آزاد تجاری صنعتی تبریز بگذارند و مرکز منطقه آزاد را به جای جلفا، تبریز انتخاب کنند ولی اینکار را نکردند نه اینکه نتوانستند. چون می دانستند که این حق مردم جلفا و مناطق مرزی آذربایجان شرقی است.