امروز: دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : نوامبر 24th, 2016 6:55 | کد خبر : 19802 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

اجرای ۲۹۸طرح تحقیقاتی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تعداد ۲۶۶ طرح تحقیقاتی مستقل و ملی، ۳۲ طرح تحقیقاتی خاص‌، ۱۳۷ مقاله علمی پژوهشی و ۳ عنوان کتاب توسط اعضای هیأت علمی و محققین مرکز تألیف و منتشر شده است.

دکتر حسین کربلائی در گفت و گو با مغانه آنلاین، با اشاره به فعالیت ها و دستاوردهای این مرکز در دو سال اخیر افزود افزود: این مرکز در حوزه‌های به زراعی و به نژادی، آب و خاک، گیاه‌پزشکی، فنی و مهندسی کشاورزی، دام و طیور، منابع طبیعی و جنگل، حفاظت خاک و آبخیزداری، باغبانی، تولید و تکثیر هسته های اولیه بذری، ارزیابی و نظارت بر تولید بذر و نهال، جمع‌آوری ذخایر ژنتیکی گیاهی و دامی، ترویج فناوری‌ها و یافته‌های تحقیقاتی جدید در بین کشاورزان، آموزش بهره‌برداران، آموزش ضمن خدمت کارکنان و آموزش‌های علمی کاربردی فعالیت دارد.

وی با تأکید بر این که نتیجه تحقیقات باید روی معیشت کشاورزان تأثیرگذار باشد بیان کرد: فعالیت‌هایی که مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی در زمینه اثربخشی تحقیقات دنبال می‌کند با هدف کمک به معیشت کشاورزان، افزایش تولید و پایداری آن استوار است و تنها راه غلبه بر مشکلات در شرایط فعلی استفاده از تحقیقات و فناوری و نتایج کارهای پژوهشی است که بایستی دستاوردهای پژوهشگران در اختیار بهره‌برداران قرار گیرد تا افزایش تولید و حفاظت خاک و آب محقق گردد.

دکتر کربلائی خیاوی افزود: محققین این مرکز در معرفی ارقام مختلف محصولات زراعی شامل گندم ارقام قابوس، حیدری، هشترود، صائین، مروارید، گنبد، دریا، آرتا، دهدشت، آفتاب و کوهدشت؛ جو جلگه، بهمن، آبیدر، سهند و انصار؛ پنبه ساجدی، شایان، ارس، دژ ۵۹ و دژ ۴۷، سویای کوثر، کتول و سامان و عدس ارقام کیمیا و بیله سوار مشارکت فعال داشته اند.

دبیر شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: معرفی سیستم مناسب پرورش انگور، معرفی ارقام جدید هلو و شلیل، معرفی ارقام متحمل هلو به بیماری سفیدک پودری، معرفی ارقام هلو و شلیل زودرس، میان رس و دیررس، معرفی ارقام زودگل و دیرگل آلبالوی مونت مورنسی، سیگانی و بوترمو، معرفی گیلاس ارقام دلامارکا، سامیت، استلا و سانبرست با خصوصیات کمی و کیفی برتر، معرفی رقم جدید چغندر قند مقاوم به ساقه روی جهت کشت پاییزه، تولید مینی تیوبر سیب زمینی از طریق سیستم هواکشت، معرفی آرایش کاشت دو ردیف با یک نوار تیپ و ۳ ردیف با ۲ نوار تیپ بین آنها برای مزارع تولید بذر سیب زمینی و ساخت و ارزیابی شاسی مخصوص کولتیواتور ردیفی قابل استفاده در تراکتورهای شاسی بلند را از دستاورد های مهم این مرکز برشمرد.

وی همچنین، احیاء و تکمیل کلکسیون گیاهان دارویی شمال غرب کشور، تولید نهال بذری فندق با تکنیک مهندسی ریشه، انتقال جنین شترهای دوکوهانه به تک کوهانه، هم زمان سازی فحلی با استفاده از سیدر در گوسفندان کوچ رو، شناسایی بیماری لارو گچی زنبور عسل، کنترل بیولوژیک کرم غوزه پنبه و کرم ساقه خوار اروپایی ذرت، معرفی قارچ کش های رکس دو، فولیکور، ایمپکت آر و ناتیوو، معرفی کنه کش فلومایت اس سی ۲۰۰، معرفی حشره کش دالیلا جهت ضدعفونی بذر ذرت، علف کش های لوماکس، کلیو، اورست ۲، اولتیما، مایستر پاور، پرول، اوتللو و ریما را از دیگر دستاوردهای شاخص مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ذکر کرد.

او با بیان این‌ که افزایش بهره‌وری رویکرد اصلی وزارت جهاد کشاورزی است تصریح کرد: برنامه‌های توسعه بخش کشاورزی براساس افزایش بهره‌وری و در راستای حمایت از تولید، تأمین امنیت غذایی، اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و جایگزینی واردات و توسعه صادرات غیرنفتی طراحی شده است.

او اضافه کرد: ترویج و به‌کارگیری اصول صحیح مهندسی در کشاورزی، بهره‌گیری از ارقام و بذور اصلاح‌شده، پربازده و مقاوم به آفات و بیماری‌ها، به‌کارگیری روش‌های به زراعی سازگار با تغییرات اقلیم، توسعه سامانه‌های آبیاری نوین، توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و انتقال آخرین یافته‌های علمی و تحقیقاتی به بهره‌برداران ازجمله اقداماتی است که برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی در حال اجرا است.

دکتر کربلائی خیاوی در ادامه با اشاره به نقش اساسی دستاوردهای پژوهشگران کشاورزی در افزایش تولید گندم گفت: با وجود کاهش سطح زیر کشت گندم نسبت به سال‌های قبل، در سال ۹۵ با استفاده از دستاوردهای پژوهشگران کشاورزی در معرفی بیش از ۳۰ رقم گندم مخصوص هر اقلیم، استفاده از بذور گواهی‌شده و استاندارد، نهاده‌های باکیفیت کود و سم، اقدامات فنی و مهندسی و مبارزه به‌موقع با آفات، بیماری‌ها و علف های هرز تولید گندم افزایش قابل توجهی داشت به طوری که میزان خرید تضمینی گندم کشاورزان از حدود ۴٫۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱٫۵ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش یافت.

دکتر حسین شایقی رئیس بنیاد نخبگان استان اردبیل در جلسه شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تأمین امنیت غذایی جمعیت جهان که با شتاب و سرعت بیشتری در حال رشد است، کشاورزی سنتی جوابگو نبوده در چنین محدودیت فضای تولید، باید محور فعالیت ها بر مبنای کشاورزی دانش بنیان انجام بگیرد و در این میان نخبگان و اندیشمندان نقش اول را در تولید و فرآوری بر عهده دارند که نباید از آن‌ها غفلت کرد.

وی تشریح کرد: در حوزه کشاورزی تحقیقات و پژوهش نقشه راه توسعه است که باید تلاش محققان با انگیزه بیشتری مد نظر قرار گرفته و نتایج تحقیقاتی بدون فوت وقت در سر مزرعه در اختیار کشاورزان قرار گیرد و در نهایت باعث ارتقای بهره‌وری گردد.

در این جلسه از دکتر داود حسن پناه منتخب فرهنگستان علوم ایران به عنوان مهندس برتر کشوری تجلیل شد. پس از آن طبق دستور جلسه تعداد ۲ فقره پروژه تحقیقاتی پیشنهادی محققان توسط اعضای شورا بررسی و ۱ فقره آن مورد تصویب قرار گرفت.

 

اخبار مرتبط

نظرات