امروز: شنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۹
زمان انتشار : 30 نوامبر 2014 1:15 | کد خبر : 7978 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

730میلیارد ریال اعتبار به عشایر کشور اختصاص یافت

مدیر کل عمران و زیربنائی سازمان امور عشایر کشور گفت : امسال افزون بر 730میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی برای خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور امسال اختصاص یافته است.

به گزارش مغانه، بابا داوردان روز یکشنبه درحاشیه بازدید از پروژه دشت فتحعلی پارس آباد مغان افزود: این مبلغ در بخشهای اسکان، تامین آب ،مطالعات وارائه خدمات کوچ در استانهای عشایر نشین کشور هزینه خواهد شد.

وی، از ساماندهی و اسکان دایم 100 هزار خانوار در قالب هشت هزار و 500 منطقه کشور خبر داد و گفت: عشایر به عنوان زحمتکش ترین و فعال ترین اقشار جامعه نقش مهمی در رونق اقتصاد کشور دارند.
وی جمعیت عشایری کشور را یک میلیون و 213 هزار نفر اعلام کرد و گفت: جمعیت عشایری ایران22 میلیون راس دام و 32 هزار مرتع در اختیار دارند.
وی ابراز داشت: مردم مناطق عشایری با تولید 20 در صد از گوشت قرمز و 35 در صد از صنایع دستی کشور نقش اثرگذاری در تولید ملی دارند.

وی بابیان اینکه حدوحد 30میلیارد ریال برای امور عشایری استان اردبیل اختصاص یافته است افزود : در راستای اسکان عشایر استان اردبیل تاکنون اقدامات مهمی صورت گرفته وبزودی با بهره برداری از طرح پمپاژ فتحعلی مغان ۷۵۰خانوار عشایری در 16 قشلاق اسکان می یابند

وی گفت : پروژه پمپاژ دشت فتحعلی با پیشرفت فیزیکی 98 درصد درحال اجراء است و برای اجرای این پروژه عظیم تا کنون300میلیارد ریال هزینه شده وبا تخصیص 360 میلیارد ریال دیگر در سال جاری این طرح به بهره برداری رسیده و فاز 3 این پروژه نیزکه با تلاش سازمان جهاد کشاورزی درحال اجراست در سال آینده به اتمام خواهد رسید .

قادرهنرمند مدیرکل امور عشایراستان اردبیل نیز با اشاره به اهمیت پروژه عظیم پمپاژ دشت فتحعلی و نقش آن در توسعه و تحول منطقه، اظهار کرد: با افتتاح پمپاژ دشت فتحعلی، به صورت ناخالص بیش از چهار هزار800 هکتار از اراضی دیم و مرتعی و به صورت خالص بیش از سه هزارو 600هکتار شامل دو هزار هکتار باغی و مابقی هم زمین زراعی تحت پوشش سامانه آبیاری نوین قرار خواهد گرفت.

او، گفت: بابهره برداری از این پروژه بزرگ آبیاری، همچنین آب آشامیدنی ۷۵۰خانوار عشایری در قالب ۱۶ قشلاق و روستا تامین و برای هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.

هنرمند افزود : با بهره برداری از پمپاژ فتحعلی، امکان انتقال و پمپاژ آب به میزان ۳متر مکعب در ثانیه به اراضی کشاورزی و باغی و به تبع آن احداث و راه اندازی مجتمع های بزرگ صنعتی و دامپروری برای سرمایه گذاران و عشایر منطقه فراهم خواهد شد.

نظرات