امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 04 فوریه 2015 8:08 | کد خبر : 9008 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

12هزار و 466راس دام در کشت و صنعت و دامپروری مغان نگهداری می شود

مدیر مجتمع دامپروری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: در زمان حاضر 12هزار و 466راس دام در پنج ایستگاه شیری، دو ایستگاه پرورش تلیسه، یک ایستگاه نر پرواری و یک ایستگاه سیمنتال نگهداری می شود.

به گزارش روز چهارشنبه مغانه، بصیری در آیین جشن افزایش تولید شیر کشت و صنعت مغان افزود: برای تامین غذای مورد نیاز این گله، روزانه 280 تن خوراک در کارخانه خوراک دام و سیلوی شرکت به صورت TMP تولید و توزیع می شود.

وی اضافه کرد: در 10ماه گذشته افزون بر 36هزار تن شیر خام با میانگین دوشای 6/26کیلوگرم در دامپروری کشت و صنعت مغان تولید و در کارخانه لبنیات خود شرکت فرآوری شده است.

وی با بیان اینکه مجتمع دامپروری شرکت مغان در زمره گاوداری های بزرگ صنعتی کشور قرار دارد، بیان کرد: درصورت عملیاتی و محقق شدن برنامه های مدون و در دست اجرا، از جمله بازسازی ایستگاه های موجود و مهیا کردن زیرساخت های لازم و تامین آسایش دام ها و نیز اجرای طرح های توسعه ای و افزایش گله، میزان استحصال شیر خام از 40هزار تن در سال به بیش از 80هزار تن و تولید گوشت قرمز به دو برابر خواهد رسید.

وی خرید و راه اندازی دو دستگاه “سیلاژ بگر” به منظور تولید و بسته بندی سیلوی ذرت علوفه ای و جلوگیری از ضایعات 25درصدی تهیه سیلو، احداث گوساله دانی ایستگاه های یک و دو شیری به ظرفیت 60راس برای رفع مشکل کمبود جا و نگهداری گوساله ها، بازسازی ایستگاه ها هفت نر پرواری، احداث حوضچه های ضد عفونی شیردوشی، بازسازی محوطه ایستگاه ها، تعویض جایگاه های پنج گانه توسط همکاران و با صرفه جویی 700میلیون ریالی هزینه پیمانکاری و صرفه جویی 110آمپری مصرف برق، واکسیناسیون کل گله علیه بیماری های مختلف و اصلاح سیستم فروش و بازاریابی گاوهای حذفی، عادی، اضطراری و گوساله های نر را از اهم فعالیت های این مجتمع در 10ماه اخیر بر شمرد.

به گفته بصیری در مدت یاد شده در کشت و صنعت مغان، تعداد دو هزار و 214راس گوساله نر با متوسط وزن 452کیلوگرم و وزن کل 961تن و انواع گاو حذفی شامل عادی، اضطراری، زمین گیر و لاشه به تعداد یک هزار و 548راس با مجموع وزن 816تن به فروش رفته است.

وی از افزایش بی سابقه تولید شیر خام در این مجتمع خبر داد و گفت: با تلاش کارگران و کارکنان و حمایت مدیر عامل و مدیران بخش های مختلف، تولید روزانه شیر در این مجتمع به 130تن با میانگین دوشای 30کیلوگرم در روز رسیده است.

مدیر مجتمع دامپروری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان یادآور شد: در حال حاضر 92نفر کارمند رسمی و روز مزد و 330نفر نیروی پیمانکاری به صورت شبانه روزی در این مجتمع با هدف حفظ سلامت دام و بالابردن میزان تولید فعالیت می کنند.

شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در پارس‌آباد با داشتن اراضی وسیع کشاورزی 2 هزار و 600 هکتار باغ‌های میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه‌های قند، لبنیات، فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر یکی از شرکت‌های منحصر‌بفرد کشور است.

پارس آباد مغان در 230کیلومتری شمال اردبیل و کناره های رودخانه ارس قرار دارد.

 

اخبار مرتبط

نظرات