امروز: جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 08 اکتبر 2014 5:59 | کد خبر : 7148 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

11هزار و 500هکتار از اراضی دیم پارس آباد مغان به سامانه نوین آبیاری مجهز می شود

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: حدود 11هزار و 500 هکتار از اراضی دیم و مرتعی پارس آباد به سامانه نوین آبیاری تحت فشار مجهز می شود.

IMG_0033

به گزارش روز چهارشنبه مغانه، اصغر پرتوی در آیین معارفه مدیر جدید جهادکشاورزی شهرستان پارس آبادمغان، افزود: این طرح در هفت هزار و 200هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین در شرق دره رود، سه هزار و 600هکتار از زمین های دشت فتحعلی، و 700هکتار از اراضی خلیللو در حال اجراست و در یک سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی، به حمایت دولت از طرح های نوین آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت: برای تامین اعتبارات بلاعوض به پروژه های آبیاری تحت فشار و استفاده بهینه از منابع آبیاری و نیز حمایت از طرح های توسعه کشاورزی در استان اردبیل، هیچ گونه محدودیت و موانعی وجود ندارد.

وی، با بیان اینکه برای گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن و اقتصادی و غلبه بر مشکل کم آبی و خشکسالی، جلوگیری از زهدار شدن اراضی و بالا بردن راندمان آبیاری، ناگزیر به اجرای سیستم های نوین آبیاری در مزارع هستیم، اضافه کرد: درسال جاری دولت به منظور اجرای طرح های نوین آبیاری، 13هزار میلیارد ریال در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار داده تا به صورت بلاعوض به کشاورزان پرداخت نماید که هر استان در این زمینه پیشقدم و پیشرو باشد طبیعتاً بیشترین سهم را از این رقم خواهد داشت.

پرتوی، بیان کرد: دولت همچنین 21هزار میلیارد ریال برای بالا بردن ضریب میکانیزاسیون کشاورزی و 15هزار میلیارد ریال برای توسعه طرح های کشاورزی اختصاص داده است.

وی، از اختصاص دو هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات آب های مرزی به بخش کشاورزی استان اردبیل در سفر رییس جمهوری به این استان خبر داد و گفت: با جذب و تامین این رقم شاهد تحول اساسی در حوزه آب وخاک استان خواهیم بود.

وی، به قابلیت ها و ظرفیت های کم نظیر استان اردبیل در بخش کشاورزی اشاره و بیان کرد: این استان به لحاظ برخورداری از آّب و هوای مناسب، منابع طبیعی کم نظیر و تنوع تولید محصولات کشاورزی و دامی یکی از قطب های مهم کشاورزی و دامپروری کشور است و در حال حاضر با تولید چهار درصد محصولات کشاورزی کشور در بین 10استان برتر کشورقرار دارد.

پرتوی، به نقش بیمه محصولات کشاورزی در رونق بخش کشاورزی و حمایت از کشاورزان اشاره کرد و خواستار نهادینه شدن فرهنگ بیمه تجاری محصولات کشاورزی و دامی در بین زارعان و دامداران شد.

او، از تشکیل صندوق توسعه و حمایت از کشاورزی با 70میلیارد ریال سرمایه در استان اردبیل خبر داد و افزود: 121تشکل کشاورزی با 69هزار و 500بهره بردار کشاورزی از تسهیلات این صندوق بهره مند می شوند.

IMG_0014

نظرات