امروز: دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳
زمان انتشار : ژوئن 28th, 2024 11:28 | کد خبر : 25043 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

یک هزار و ۳۷۵ شعبه آماده اخذ رای شهروندان استان اردبیل

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در استان اردبیل در حالی آغاز شد که ۳۱ هزار نفر از عوامل اجرایی در یک هزار و ۳۷۵ شعبه آماده اخذ رای شهروندان در مناطق مختلف این استان هستند.

مغانه آنلاین- جمعه ۰۸-۰۴-۱۴۰۳

روند رای گیری انتخابات برای انتخاب یکی از چهار نامزد حاضر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت هشت امروز آغاز شده و با توجه به شواهد موجود، پیش‌بینی می‌شود که در این انتخابات، مشارکتی بالاتر از انتخابات مجلس در اسفندماه سال گذشته استان اردبیل رقم بخورد.

طی روزهای گذشته و پس از برگزاری مناظره‌ها و پخش برنامه‌های تلویزیونی نامزدها و نیز در پی برگزاری ده‌ها برنامه تجمع و سخنرانی در مناطق مختلف استان اردبیل از سوی ستاد انتخابات نامزدهای حاضر در رقابت، فضای انتخاباتی خوبی شکل گرفت و پیش‌بینی می‌شود که میزان مشارکت مردم در این انتخابات در استان اردبیل حتی از آخرین حضور آنها در پای صندوق‌های رای با نزدیک ۵۰ درصد نیز فراتر برود و مردم این خطه با مشارکت بالا، حماسه‌ای دیگر خلق کنند.

دبیر ستاد انتخابات استان اردبیل روز جمعه با تشریح اقدامات ستاد انتخابات استان اردبیل اظهار کرد: باتوجه به زمان‌بندی اعلام شده توسط وزارت کشور برای برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات استان و کمیته‌های زیرمجموعه تشکیل شد و در جلسات مستمر اعضای ستاد هماهنگی های لازم انجام شده است.

بهروز زلالی افزود: علاوه بر این و در راستای رعایت سلامت انتخابات جلسه‌ای با حضور روسای ستاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در استان و نمایندگان دستگاه‌های ذیربط برگزار شد و در این جلسه باید و نبایدهای قوانین انتخابات مطرح شد.

دبیر ستاد انتخابات استان اردبیل اضافه کرد: در این دوره یک هزار و ۳۷۵ شعبه اخذر رای در سطح استان پیش‌بینی شده است که از این تعداد ۶۱۰ شعبه در شهرستان‌ها و ۷۶۵ شعبه در روستاها مستقر می‌شود که از این تعداد ۹۲۸ شعبه ثابت و ۴۴۷ شعبه سیار خواهد بود.

زلالی خاطرنشان کرد: در تمام نقاط استان اعم از شهرها و روستاها شعب اخذ رای پیش‌بینی شده است تا دسترسی شهروندان به شعب راحت‌تر باشد.

وی اضافه کرد: در این دوره ۳۱ هزار نفر دست‌اندرکاران انتخابات اعم از عوامل اجرایی، نظارتی، پشتیبانی، انتظامی مسئولیت برگزاری انتخابات را برعهده دارند که عمده اینها از شهروندان هستند و در هر شعبه ۱۷ نفر حضور دارند.

دبیر ستاد انتخابات استان اردبیل ادامه داد: علاوه بر این و در راستای نظارت بر سلامت انتخابات و طبق ابلاغ وزارت کشور به تمامی ستادهای انتخاباتی نامزدها حاضر در رقابت در سطح کشور و استان‌ها، هر نامزد می‌تواند در هر شعبه یک نماینده قانونی به عنوان ناظر داشته باشد. ناظران نامزدها اگر موردی را در شعب مشاهده کردند باید به نماینده فرمانداری و یا هیات نظارت اعلام کنند تا ابهامی برای کسی وجود نداشته باشد.

زلالی با بیان اینکه واجدین شرایط باید کارت ملی و شناسنامه به همراه داشته باشند، ادامه داد: واجدین شرایطی که به سن قانونی ۱۸ سال تمام رسیده باشند می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند که در این راستا در سطح استان ۵۱ هزار رای اولی واجد شرایط رای دادن هستند.

دبیر ستاد انتخابات استان اردبیل افزود: اگر شناسنامه فردی قدیمی باشد عوامل شعبه با اداره ثبت احوال تماس گرفته و بعد از استعلام رای وی را اخذ خواهند کرد.

وی با بیان اینکه شهروندان باید نام نامزد و کد وی را در تعرفه درج کنند، ادامه داد: در این دوره به شناسنامه افراد مهر زده نمی‌شود ولی در تعرفه مهر زده می‌شود تا مشخصات مورد نیاز ثبت شود.

به گفته دبیر ستاد انتخابات استان اردبیل ، در این دوره فرایند استعلام به صورت الکترونیکی خواهد بود ولی شمارش آرا و رای‌گیری به صورت دستی انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، مسعود پزشکیان و محمدباقر قالیباف از ساعت هشت صبح امروز آغاز شد.

 

اخبار مرتبط

نظرات