امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 24 ژانویه 2015 7:14 | کد خبر : 8892 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

چگونه نتیجه بازی ایران و عراق تغییر می‌کند و به جام بازخواهیم گشت؟

با شکایت اضطراری مسئولان فدراسیون فوتبال کشورمان و تأیید فیفا، احتمال بازگشت ایران به جام ملت‌ها قوت یافت. مسئولان فوتبال کشورمان ادعا کرده‌اند، عراق در بازی روز گذشته از یک بازیکن دوپینگی استفاده کرده و امروز هم فیفا آن را تأیید کرده است. حالا همه چیز به جلسه فردای AFC در خصوص این بازی بستگی دارد.

به گزارش مغانه به نقل از «تابناک»، علا عبدالزهرا هیچ گاه فکرش را هم نمی‌کرد که احتمال حضورش در تراکتور‌سازی در ابتدای فصل، ممکن است گریبان این تیم را در یک‌چهارم نهایی جام ملت‌ها بگیرد؛ اما هم‌اکنون اخبار رسمی و غیر رسمی، همه از این حکایت دارد که شاید دوپینگ او به قیمت کنار گذاشته شدن عراق از جام ملت‌ها منجر شود!

بنا بر این گزارش، پیشتر دکتر رامین طباطبایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، با اشاره نمونه‌گیری از علا عبدالزهرا، بازیکن تیم ملی عراق در زمانی که در عضویت باشگاه تراکتورسازی تبریز بود، گفت: کمیته ایران نادو از این بازیکن تست می‌گیرد و به آزمایشگاه کلن می‌فرستد. زمانی که نتیجه مثبت آزمایش وی به ایران فرستاده می‌شود، وی به تیم پلیس عراق رفته بود. برای همین، ما مدارک او را به بخش پزشکی فیفا دادیم تا ماجرا از طریق فدراسیون فوتبال عراق پیگیری شود.

همین مسأله موجب شد تا مسئولان فوتبال ایران پس از بازی روز گذشته به حضور این بازیکن در ترکیب تیم ملی عراق اعتراض کنند. هوشنگ مقدس و مهدی محمدنبی، امروز به سیدنی رفتند تا این مسأله را پیگیری کنند. دوپینگی بودن علا عبدالزهرا پیش از این، مورد توجه مسئولان فوتبال ایران بوده و با توجه به سابقه حضور او در ابتدای فصل در لیگ ایران مسئولان نادو ‌ایران، ‌پیش از بازی،‌در نامه‌ای به فیفا نسبت به دوپینگی بودن بازیکن تیم ملی عراق تذکر داده بودند. پاسخ نامه آن‌ها البته امروز و بعد از شکایت ایران رسید و فیفا اعلام کرد، در جریان دوپینگی بودن بازیکن تیم ملی عراق بوده است.

با این حال، هنوز این نکته کلیدی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد که آیا از سوی مقام‌های رسمی حکم محرومیت او صادر شده است یا خیر، زیرا این مسئله می‌تواند در تغییر نتیجه بازی ایران و عراق نقش بسزایی داشته باشد؟!

احمدرضا براتی، کار‌شناس حقوقی فوتبال در گفت‌وگو با تابناک در خصوص احتمال تغییر نتیجه بازی ایران و عراق می‌گوید، تنها در صورتی که حکم محرومیت او صادر شده باشد، امکان تغییر نتیجه بازی وجود دارد.

براتی می‌گوید، اگر علا عبدالزهرا پس از مثبت شدن دوپینگش از سوی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی فوتبال یا حتی فدراسیون فوتبال عراق محروم ‌و حکم محرومیت‌اش صادر شده باشد، بازی او مقابل ایران غیرقانونی بوده و امکان تغییر نتیجه بازی وجود دارد، زیرا عبدالزهرا با این شرایط، بازیکنی «غیرمجاز» تلقی می‌شود. البته تغییر نتیجه بازی تابع شرایط خاصی است که مهم‌ترین آن اینکه مسئولان تیم ملی حداکثر تا دو ساعت بعد از پایان بازی، شکایت مکتوب خود را تقدیم ناظر بازی کرده باشند.

اما اگر فقط تست دوپینگ این بازیکن مثبت اعلام شده باشد، ولی تاکنون از سوی فدراسیون‌های مربوطه یا فیفا حکم محرومیتی برای نامبرده صادر نشده باشد، حضور این بازیکن در مسابقه، استفاده از بازیکن غیرمجاز محسوب نمی‌شود و تنها اتفاقی که خواهد افتاد، مجازات فردی این بازیکن، اعم از محرومیت و جریمه نقدی خواهد بود و نتیجه تغییر نخواهد کرد که با توجه به اخبار به دست آمده، این فرض محتمل‌تر است.

گفتنی است، فوتبال ایران پیش از این نیز بارها سابقه‌ ضربه خوردن از این دست مسائل داشته که معروف‌ترین آن، حذف تیم امید ایران با هدایت علیرضا منصوریان و کنار گذاشته شدن تیم سپاهان از لیگ قهرمانان ـ به ‌رغم پیروزی ارزشمند برابر العین ـ است.

اخبار مرتبط

نظرات