امروز: شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 03 دسامبر 2013 9:01 | کد خبر : 1965 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

«چوگان » به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد

بازی سنتی «چوگان در قره‌باغ» در اجلاس امروز یونسکو در باکو به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد. به گزارش خبرنگار فارس، علی‌رغم اینکه دستگاه‌های دولتی و سازمانهای مردم نهاد کشورمان نسبت به ارائه پرونده ثبت جهانی چوگان به یونسکو از سوی کشور آذربایجان معترض بودند امروز در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو بازی چوگان […]

13920911000587_PhotoA

بازی سنتی «چوگان در قره‌باغ» در اجلاس امروز یونسکو در باکو به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد.

به گزارش خبرنگار فارس، علی‌رغم اینکه دستگاه‌های دولتی و سازمانهای مردم نهاد کشورمان نسبت به ارائه پرونده ثبت جهانی چوگان به یونسکو از سوی کشور آذربایجان معترض بودند امروز در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو بازی چوگان به نام کشور آذربایجان ثبت جهانی شد.

به گزارش فارس، چوگان از ورزشهای کهن ایرانی است که امروزه به ورزشی جهانی تبدیل شده است. این رشته به دلیل رواج در میان پادشاهان و بزرگان به بازی شاهان معروف است. امروزه بیش از 77 کشور مسابقات و برنامه‌های ویژهٔ چوگان برگزار می کنند.

چوگان همچنین از جمله ورزش‌هایی است که از سال 1900 میلادی تا سال 1939 میلادی به عنوان یک ورزش درمسابقات جهانی المپیک بازی شده و هم اکنون نیز از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به عنوان یکی از ورزش‌های جهانی شناخته شده است.

رودکی نخستین شاعری است که پس از اسلام از چوگان گفته است و فردوسی نیز فراوان از آن نام می‌برد. اسناد تاریخی نشان داده اند که شاه عباس چوگان باز بوده است و حتی پیش از اینکه به اصفهان بیاید در قزوین که پایتخت ایران بوده چوگان بازی می‌کرده است. همچنین میدان نقش جهان اصفهان برای چوگان بازی بنا نهاده شده بود.

اروپاییان در زمان صفویان و در زمان استعمار خود در هند، با این بازی آشنا شدند و افسران انگلیسی نیز به طور حرفه‌ای چوگان را در باشگاه کلکته آموخته و با خود با انگلیس بردند. بعدها نیز ورزش‌هایی از قبیل گلف و هاکی پدید آوردند که دسته‌های استفاده شده در این بازی‌ها به همان چوب چوگان برمی‌گردد.

در سال 1860 میلادی چوگان در انگلیس متداول می‌شود. سپس از این کشور بازی به آمریکای جنوبی می‌رود و به شدت رواج می‌یابد چنانکه اکنون چوگان در آمریکای جنوبی از همه جای دنیا بیشتر بازی می‌شود و طرفداران بسیاری نیز دارد.

کلمات کلیدی: ,

اخبار مرتبط

نظرات