امروز: جمعه, ۲ مهر , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 06 فوریه 2016 2:48 | کد خبر : 16581 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

نقش مدیریت کارآمد در توسعه منطقه- اسماعیل ابراهیمی*

وقتی سخن از پیشرفت، ترقی و آبادانی به میان می آید وجود جوانان و مردمانی را احساس می کنم که شبانه روز برای کسب نان حیات خود از شهری به شهری عازم می شوند.

مغانه-وقتی سخن از پیشرفت، ترقی و آبادانی به میان می آید وجود جوانان و مردمانی را احساس می کنم که شبانه روز برای کسب نان حیات خود از شهری به شهری عازم می شوند و پدران پیری را می بینم که بخاطر فرزند بیکار خود با دستان لرزان پیش هر مسئولی و پیمانکاری سر خم می کنند و اشک مادرانی که در جلوی بیمارستانهای کم امکانات و برادران و خواهرانی که وقتی از جاده ی اردبیل- مغان تردد میکنند به یاد عزیز از دست رفته خود اندوهگین می شوند و متصور شدن تحصیلکردگان و جوانانی که در جوانی پیر گشته اند نگرانی کل وجودم را فرا میگیرد که چرا این همه توانمندی و ظرفیت های بالقوه نتوانسته نیاز امروز منطقه خود را تامین نماید؟

چرا نتوانسته چشم اندازهای متمرکز برای پیش رو را ترسیم کند؟ پس غیرقابل انکار است که مبنای همه چیز را دغدغه مندی برای پیشرفت و کاستن مشکلات را مدیریت بدانیم و بپذیریم که منطقه ای به وسعت مغان و پتانسیل فرا اقلیم و استعدادهای موجود کشاورزی، زمین حاصلخیز و توریسمی و… به فراموشی و حاشیه رفته است و در این میان چطور انتظار داریم سرمایه گذاران داخلی و خارجی، کارخانه جات و صنایع تبدیلی نقش آفرینی کنند؟

بنده قدم اول پیشرفت هر منطقه را درک پتانسیلهای آن می دانم و معتقدم قدم های بعدی آن با عملیاتی کردن طرح های مشاور محور با مدیریت دانش بنیان و مشارکتی برای هدایت کنترل پروژه های اجرایی را که می تواند مشکلات داخلی منطقه را هموار و مرتفع ساخته و فرایند برنامه ریزی برای یک خروجی منسجم در قالب سیستم هماهنگ دارای مراحل مشخص را اجرا ساخته تا محور برنامه ریزی توسعه به فراموشی و خواب سپرده نشود و بتوانیم نقش آفرینی نموده و سکان رشد منطقه را بدست بگیریم و در همین راستا وجدان مان را در گرو عملکردمان قرار دهیم(برای رسیدن به هدف، یک رویکرد بنا کنیم و آن را به مرحله اجرا درآوریم ) و در نظر داشته باشیم که تقسیم عادلانه فرصت‌های عمران و آبادانی در شهرها، بخش‌ها، دهستان‌ها، روستاها و قشلاق‌های تابعه بنحوی صورت پذیرد که بخشی آباد شده و بخش دیگری فراموش نشود.

هرچند ارایه راهکارهای کلیدی به مرور و در مطالب تخصصی خود بررسی خواهد شد و باز به قسمتی از این پدیده و جریانها می توان اشاره کرد و از جمله ایجاد زیرساختها که در تمامی پروژها لازم و ضروریست، ایجاد اشتغال برای بیکاران و جوانان اعم از مردان و زنان، طرح آمایش سرزمین، مدیریت شهری و روستایی، برنامه های فرهنگی و آگاهی بخش، پژوهشها و مطالعات در حوزه اقتصادی به واسطه ی تیم اقتصادی، عمران و شهرسازی و تشکیل اتاق فکر.

در نتیجه ما نباید از مسیر رشد غافل بمانیم و ضعفها و ناکارآمدی خود و مدیران خود را بپذیریم و از قدرت تشخیص بالایی برخوردار باشیم تا از هوشیاری، اعتماد بنفس و ریسک پذیری به همراه سخت کوشی های خود رهبری مقدرانه داشته تا منابع متناسبی را برای آینده گان به ارمغان آورده و سطح تعهد خود را افزایش داده تا حداکثر سازی اتفاق افتد زیرا که این تعهد میزان فداکاری افراد را بالا برده و منافع شخصی را با عملکرد بالا جایگزین نمی کند که نوعی از خودگذشتگی و فرهنگ جهادی را نهادینه خواهد کرد و بپذیریم که مدیریت یکی از عوامل تولید با تامین زیرساختهای مورد نیاز برای توسعه و شکوفایی است و بی شک تحقق‌ توسعه‌ پایدار بدون‌ توجه‌ به‌ زیربناهای‌ فرهنگی و بنیانها، با چشم اندازهای برنامه ریزی شده عملی‌ و امکان‌پذیر نیست و باید حداکثر رشد ممکن در منطقه را خلق نماییم تا حداکثر بهره وری در شرایط موجود را کسب نمائیم و کارنامه ای روشن برای آینده و امروز بجا بگذاریم. به امید آن روزها.

اسماعیل ابراهیمی 

دکتری جغرافیا و برنامه ریزی

۵۲۸۵

نظرات

زاهد

چقدر گرفتی چاپ کردی

سياوش

آقا فقط بیگدیلو

جلال

به نظرتون این مقاله است یا یه جور تبلیغات, مگه تبلیغات شروع شده, مگه داریم, مگه میشه

دانشجویی از تهران

مغانه از شما بعیده

ارس مغان

بااین شرایط به احتمال زیا د ابراهیمی برنده انتخابات است

پرهام

مقاله نبود ! شوی تبلیغاتی بود.

میثم ج

جهانگیرزاده برنده خواهد بود طرفدارش زیادن

رامین

تا بحال از همه طایفه ها نماینده برای پارس آباد دراومده ولی متاسفانه هیچ کاری نتونستن بکنن و وضع شهری پارس آباد از قبل هم بدتر شده به جز طایفه قره داغلو که تو هیچ یک از ادوار نماینده ازش نبوده اما حالا قضیه فرق کرده و طایفه قره داغلم که ساکن پارس آباد و بیله سوار و اصلاندوز و حومه اتحاد کرده اند که دکتر شکور پورحسین رو به مجلس بفرستند پس این دوره نماینده فقط دکتر پورحسین هست.

ناشناس

سلام توهین نکنید به مغانه. اگر چاپ شدشو داشته باشید نام و عکس جهانگیر زاده هم هست. آقای ابراهیمی هم یکی از کاندیداهاست. که مغانه مصاحبه وی را چاپ کرده پیش از این هم آقای ایرج بیگدلو و آقای جهانگیر زاده را در همین مغانه درج شده بود. یکرطفه به قاضی نروید. منصف باشید.

دلسوز مغان

انتخابات جای هیچگونه بحثی رو برای ما در منطقه مغان نگذاشته است با وجود هزاران مطالب و حرف و حدیث باز هم عده ای دست از سر مسئله طایفه ای برنمی دارن اگر قصد پیشرفت و توسعه مغان بزرگ داریم پس بیایید برای همیشه احساسات غیرمنطقی را کنار گذشته و دسته جمعی به اشخاصی رای بدهیم که تو گذشته در طول خدمت مدیریت سیاسی به فکر منطقه بوده است نه اینکه از ۴ سال گذشته به این طرف با حضور در مجالس های مختلف سعی در جذب مردم بوده است در حالی که کسی کارنامه خوبی از گذشته داشته باشد نیازی به بازی با احساسات مردم و عقاید مردم شریغ مغان بوده باشد امید دارم ۷ اسفند مردم حوزه پارس آباد و بیله سوار و مناطق تابعه با اتحاد و یکدلی بهترین گزینه ممکن رو انتخاب کرده و باعث حذف کلمه تعصبات فامیلی و احساسات طایفه را رقم زده باشند…..

ناشناس

طایفه گرایی کجا بود اخه.الان مثلا طایفه گیگلو که تعیین کننده هست فهیمی نیست میاد به مهرداد رای میده؟؟نه بخدا.اون قدیم بودکه مردم بگند باید ازطایفه ما باشه.

ع-م

مردم فهیم مغان اینبار به تحصیلات دانشگاهی واستاد دانشگاه و جوان بسیجی وخلاق رای خواهند داد

ع-م

ابراهیمی صلاح است دوستان

نورزاده

جهانگیرزاده در دقیقه نود همه را مات میکند.

علي پارسابادلي

به امید پرودگار استـــــــــــــــــاد رعنــــــــــــــــــــــــــــایـــــی این دوره نماینده مجلس خواهد شد.

علیزاده

مهندس ایرج بیگدلو بهترین فرد برای نماینگی مجلس شورای اسلامی میباشد ایشان فردی سیاس با سوابق اجرای در پستهای سیاسی و حساس
وتسلط بالا در سخن وری اصلح ترین فرد هستند

پیمان

واقعا جای تاسف داره که باز افرادی هستند که طایفه گرایی میکنند؟؟؟
برای همین هست عقب افتادیم
اون دوستی که میگه مقاله اینطوری هست یا اونطوری اگر سواد داری برای مقاله نقد کن البته اگه سواد داری که متاسفانه نداری و.حرف از قره داغلو گیگلو میکنی یعنی فعلا شما نژاد پرست هستی