امروز: سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹
زمان انتشار : 23 سپتامبر 2014 6:06 | کد خبر : 7043 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

ناگفته هایی در مورد سدکلاسر گرمی

اظهارات محمودعلایی فرماندار گرمی در جلسه شورای اداری مورخه 27 شهریور مبنی بر اینکه سدکلاسر برای افتتاح در سال 91 هدف گذاری شده بود اما در سال 93 مصوب شده است ابهاماتی در برخی اذهان ایجاد کرد که رفع آن ضروری به نظر می رسد.

احداث سدمخزنی کلاسر در سال 1388 در بخش مرکزی گرمی در زمینی به مساحت 75 هکتار در حوزه گرمی چایی آغاز شد.
در سالهای اخیر با تشدید تحریم و کاهش اعتبارات عمرانی، اجرای این سد مانند بسیاری از پروژه های عمرانی دیگر به علت کمبود اعتبار، نیمه کاره ماند و سرنوشت این پروژه مورد توجه و انتقاد مسوولان استانی و شهرستانی قرار گرفت.
گرچه با تلاش حجت الاسلام میرقسمت موسوی اصل نماینده محترم گرمی پرونده سدکلاسر به وزارت نیرو ارجاع و تعریف و تکمیل آن مورد تصویب این وزارتخانه قرار گرفت اما باید توجه داشت که این پروژه در سال شروع، به خاطر تامین اعتبار در سطح استان نیازی به ارجاع به وزارت نیرو و تصویب در وزارتخانه نداشته است.
نباید غافل بود که تعریف و اجرای سدکلاسر قبل از تشدید شرایط تحریم ها صورت گرفته و به گفته ولی اسماعیلی نماینده محترم سابق گرمی احداث این سد در سال 88 با موافقت استاندار و مدیرعامل وقت آب منطقه ای استان و با اتکاء به اعتبارات استانی تصویب و آغاز شده بود.
از سوی دیگر در مورد سدکلاسر نکته شبهه انگیز دیگری نیز به فرماندار محترم گرمی بازگو شده و متاسفانه چندی قبل در همایش شوراها و دهیاران از زبان آقای علایی شنیده شد که نه تنها با طرح توجیهی این سد مغایرت دارد بلکه جفایی در حق مسوولان قبلی محسوب می شود.
به گفته آقای علایی سدی که با هدف تامین آب شرب 20 روستا در پایین دست محل جمع آوری فاضلاب شهر گرمی احداث شده توجیهی نداشته است.
این ادعا در حالی مطرح می شود که تامین آب شرب حتی یک خانوار، جزو اهداف احداث سدکلاسر نبوده و مطابق یکی از صفحات طرح توجیهی قطور این سد که در ذیل مشاهده می فرمائید تامین و توسعه آب نیازهای کشاورزی،توسعه فعالیت های تولیدی،جلوگیری از مهاجرت،حفظ محیط زیست و منابع طبیعی حوزه و تامین آب نیازهای صنعتی از اهداف سدکلاسر بوده است.
سخن آخر اینکه همانگونه که تلاش حجت الاسلام میرقسمت موسوی اصل نماینده محترم و پرافتخار گرمی را در تصویب سدعمارت به عنوان پروژه ملی می ستائیم نباید با ایجاد اوهام، خدمات صادقانه آقای اسماعیلی نماینده متعهد دوره قبل این شهرستان کمرنگ جلوه شود چرا که تخدیش چهره بزرگان و خادمان گرمی هماره به عقب ماندگی این منطقه سبب شده است.
باشد که با همدلی و همنوایی، دیاری آباد و سربلند داشته باشیم.

عیسی پاشاپور

اخبار مرتبط

نظرات