امروز: یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰
زمان انتشار : 23 اکتبر 2016 7:14 | کد خبر : 19502 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان اردبیل از مراکز فعال کشور است

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: این مرکز در زمینه انجام طرح های تحقیقاتی، معرفی ارقام جدید بذور کشاورزی متحمل به بیماری و کم آبی از مراکز مهم و فعال کشور محسوب می شود.

به گزارش نسیم ارس، “حسین کربلائی خیاوی” در دیدار با امام جمعه پارس آباد افزود: اصلاح ارقام محصولات زراعی با نیاز آبی کمتر و مقاوم به تنش‌ها از جمله خشکی، شوری، سرما و گرمای آخر فصل، اصلاح و معرفی ارقام پر پتانسیل غلات با عملکرد و کیفیت نانوایی بالا، معرفی ارقام جدید سیب، هلو و شلیل، ارقام زود‌رس سیب‌زمینی متحمل به کم‌آبی با عملکرد و کیفیت بالا، افزایش عملکرد حبوبات دیم به‌ ویژه عدس با اجرای پروژه‌های کشت پاییزه و کشت انتظاری، توسعه کشت مستقیم گندم در دیم‌زارها، شناسایی آفات، ارائه راهکارهای مناسب در راستای کاهش مصرف سموم و معرفی ارقام متحمل به آفات و بیماری‌ها از اولویت‌های مرکز تحقیقات است.

وی با اشاره به دستاوردهای تحقیقاتی این مرکز در زمینهٔ غلات و پنبه در دو سال گذشته، بیان داشت: محققان مرکز در معرفی ارقام مختلف گندم شامل حیدری، هشترود و صائین، جو رقم جلگه و پنبه رقم ساجدی مشارکت فعال داشته‌اند. این ارقام متحمل به بیماری بوده و از نظر کیفیت و عملکرد نسبت به ارقام رایج منطقه برتری دارند.

وی با اشاره به اهمیت و تأثیرگذاری دشت مغان در تولید ناخالص داخلی استان، اضافه کرد: استان اردبیل در زمینهٔ محصولات کشاورزی، امور دام و منابع طبیعی دارای پتانسیل بالایی است اما در کنار آن محدودیت و چالش‌های مهمی وجود دارد که رسالت اصلی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان شناسایی چالش‌ها و محدودیت‌های بخش کشاورزی و ارائه راهکارهای لازم برای حل این مشکلات است

امام جمعه پارس‌آباد نیز ضمن ابراز نگرانی از استفاده بی‌رویه سموم شیمیایی در محصولات زراعی و باغی خواستار عزم جدی برای جلوگیری و سو استفاده افراد از مصرف سم‌های فاسد و غیراستاندارد شد.

حجت‌الاسلام “سید سعید رشادی” با قدردانی از تلاش و زحمات محققان مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل، گفت: تولیدکنندگان، محققان و فعالان بخش کشاورزی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی و استقلال و پیشرفت کشور دارند.

اخبار مرتبط

نظرات