امروز: شنبه, ۸ آذر , ۱۳۹۹
زمان انتشار : 13 جولای 2016 6:23 | کد خبر : 18548 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

مجلس، یک فوریت لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری – صنعتی در کشور را تصویب کرد

نمایندگان مردم در خانه ملت یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۲ منطقه وی‍ژه اقتصادی را تصویب کردند.

مغانه- در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی یک فوریت لایحه «ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری، صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی» در دستور کار قرار گرفت که پس از توضیحات اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و نیز سخنان نماینده مخالف و موافق، نمایندگان با ۱۳۰ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۵۶ نماینده حاضر با یک فوریت یک لایحه موافقت کردند.

کلیات و جزییات لایحه دولت پس از بحث و بررسی بر سر لایحه در کمیسیون اقتصادی، مجددا در صحن علنی بررسی خواهد شد.

در صورت تصویب نهایی این لایحه، به دولت اجازه داده می شود:

۱- در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه- مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر) منطقه آزاد تجاری، صنعتی را در محدوده هایی که به تصویب هیات وزیران می رسد ایجاد کنند.

۲- در استان های فارس (فسا)، یزد (ابرکوه و میبد)، زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، آذربایجان غربی (سرو- ارومیه)، خراسان رضوی، (خواف و قوچان)، لرستان (خرم آباد)، قزوین(تاکستان) و اصفهان (شاهین شهر) منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد کنند.

۳- اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز در محدوده مصوب هیات وزیران و با تایید ستاد فرماندهی کل قوا به وسعت ۲۱ کیلومتر مربع به هم پیوسته و راه اتصال دریای آن به جزیره قشم به محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم ملحق می شود.

۴- مناطق آزاد تجاری صنعتی یاد شده بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب ۱۳۷۲ و مناطق ویژه اقتصادی مصوب ۱۳۸۴ اداره خواهند شد.

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

علی رضا ارژنگی

مبارک باشد انشاالله : کاش مثل سایر مناطق آزاد تجاری و صنعتی نام منطقه آزادا تجاری و صنعتی استان اردبیل نیز از سوی استاندار محترم اردبیل قبل از اعلام در رسانه ها، مشخص شده بود مثلا” در استان گرگان ( اینچه برون ) ، استان ایلام در شهرستان مهران ، استان کردستان در شهرستان بانه و مریوان در استان هرمزگان در شهرستان جاسک و قبل از این نیز مناطقی مثل استان آذربایجان شرقی در شهرستان جلفا ( ارس ) استان آذربایجان غربی در شهرستان ماکو ، ( ماکو ) استان خوزستان ( اروند ) استان هرمزگان در شهرستان قشم ( قشم ) استان هرمزگان در( کیش ) در استان گیلان در شهرستان انزلی ( انزلی ) و در استان سیستان و بلوچستان در سیستان و ……..