امروز: یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹
زمان انتشار : 01 مارس 2015 7:10 | کد خبر : 9544 | چاپ این مطلب چاپ این مطلب

بایدها و نبایدهای منطقه آزادتجاری استان اردبیل

قبل از هر چیز بایستی به تعریف درست و جامعی از منطقه آزاد تجاری- صنعتی که تمام کارشناسان و اهل خبره برروی آن اجماع داشته و به اتفاق نظر رسیده اند پرداخت و سپس به بخش مهمی از بایدها و نبایدهایی که بدنبال ایجاد وتاسیس منطقه آزاد استان اردبیل در آینده دامنگیر مردم این استان خواهد گردید پرداخت و آنگاه قضاوت در این باره ر ا به اهل فن و مردم شریف و فهیم استان که بیشترین نفع و ضرر را پذیرا می شوند، سپرد.

براي معرفي مناطق آزاد ازاصطلاحاتي چون منطقه پردازش صادرات Processing ZoneExport، منطقه تجارت خارجيFree Export Zone وساير واژه هااستفاده مي شود.
تعريف بانك جهاني به قرار زيراست:منطقه آزاد تجاري،قلمرومعيني است كه غالباًدرمحدودة داخل يك بندريا درمجاورت آن قرارگرفته ودرآن تجارت آزاد باسايرنقاط جهان مجازشناخته شده است؛چنان كه كالاهارا مي توان بدون پرداخت حقوق وعوارض گمركي ازاين مناطق صادركرد يا بدين مناطق وارد نمود و آنها را براي مدتي درانبارذخيره ودرصورت لزوم بسته بندي ومجدداً صادركرد.
با این تعاریف، مشخص می گردد هدف از ایجاد و تاسیس مناطق آزاد تجاری در هر کشور، به منظور فراهم کردن امکانات دستیابی به توسعه ملی و راهیابی به بازارهای جهانی از طریق بهره گیری ازمزیت های نسبی، بازرگانی، تولیدی وحقوقی این مناطق است. از سوی دیگر، موفقیت یک منطقه آزادتجاری – صنعتی به عوامل و پارامترهای متعددی بستگی دارد که از مهمترین آنها می توان به چگونگی انتخاب موقعیت جغرافیایی(نزریکی به مرز و گمرک ) و نیز سیاست و هدف گذاری ایجاد زیرساخت ها و ابنیه ها، به عنوان پیش نیاز اولیه در ایجاد یک منطقه آزاد برشمرد.
امروزه تمامی استانهای مرزی کشور یا دارای منطقه آزاد تجاری – صنعتی هستند و یا به دنبال ایحاد چنین منطقه ای(آزاد یا ویژه اقتصادی) برای توسعه هستند اما نقطه ظریفی که برای تسهیل در نهایی شدن ایجاد منطقه آزاد در رقابت با استانهای دیگر باید به آن توجه کرد مطالعات اولیه و طرح توجیهی قوی است که مستند با اقتصاد مقاومتی و واقعیات حاکم بر منطقه کمترین هزینه و بیشترین فایده را برای استان و کشور به همراه داشته باشد
بنابراین اگر مکان و موقعیت موردنظر برای ایجاد منطقه آزاد به درستی انتخاب و جانمایی نشده باشد، گاه ممکن است هزینه ایجاد زیرساخت های مورد نیاز بیش از منافع پیش بینی شده باشد که در نتیجه بالا رفتن هزینه ایجاد زیرساخت ها موجب خواهد گردید و بر اساس تحلیل هزینه – فایده، منطقه در نظر گرفته شده از لحاظ اقتصادی زیان آور بوده و نه تنها منافعی متوجه استان و کشور نگردد، بلکه هزینه گزافی بر دولت و مردم تحمیل نماید. اینجاست که سرمایه گذاران این عرصه، معمولاً به هزینه اجرای زیر ساخت های هر منطقه ی آزاد با دقت و وسواس خاصی توجه نموده و آن گاه آن را مورد تحلیل و ارزیابی خود قرار داده و چنانچه هزینه اجرا بیش از منافع پیش بینی شده باشد، در نتیجه از سرمایه گذاری در منطقه خودداری نموده و مکان دیگری را برای سرمایه گذاری انتخاب خواهند نمود.
همچنین اعتبار مورد نیاز اجرای این زیر ساخت ها به لحاظ این که در بودجه عمومی کشور دیده نمی شود و به ناچار می بایست از محل درآمد های کسب شده از منطقه آزاد تامین وهزینه گردد نیز باید مورد توجه جدی باشد.
حالیه با توجه به اظهارات استاندار محترم استان بنظر کلیات ایجاد منطقه آزاد تجاری مستقل استان اردبیل در جلسه ای که به منظور الحاق شمال این استان به منطقه آزاد ارس در شورای عالی مناطق آزاد به تصویب رسیده (علیرغمی که الحاق به منطقه آزاد تجاری ارس برای استان سهل الوصول تر بود) و امروز پرداختن به جزئیات آن مطابق با آیین نامه چگونگی ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی که نیازمند زمان کافی برای تامین مفاد آیین نامه مخصوصاً تهیه طرح توجیهی بسیار قوی و مکان یابی مناسب است
پیشنهاد می گردد؛ که با عنایت به زمان مناسب طرح منطقه آزاد (در ابتدای دولت تدبیر و امید) و زمان کافی که دولت محترم برای پی گیری اصولی و منطقی موضوع در دست دارد از سیاسی کردن یک بحث مهم و کاملاً اقتصادی مثل منطقه آزاد خودداری نموده و از هرگونه اظهار نظرهای غیر تخصصی و احساسی با اهداف شخصی جلوگیری گردد چرا که مطالعات تجربه ایجاد مناطق آزاد ایجاد شده قبلی ، تحصیلات و تجربه کاری اینجانب بعنوان عضوی از اعضای ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی استان بوشهرحکایت ازنیازمندی این طرح به زمان مطالعه مناسب و خوب دارد والقاء ایجاد منطقه آزاد تجاری قبل از انتخابات سال آتی و… به جهت استفاده ابزاری از این طرح بسیار خوب اقتصادی موجبات بلوغ نارس و یا خدای ناکرده مرگ این نوزاد را سبب خواهد شد .
سپردن پیگیری این کار به اهل فن و کارشناس خبره کار فارغ از جنجال سیاسی به تشکیل منطقه آزاد تجاری ،صنعتی و توریستی مستقل کمک و از ایجاد مشکلات کلان اقتصادی مثل گرانی کاذب ،عدم سرمایه گذاری سرمایه گذاران به امید ایجاد منطقه آزاد و …در منطقه جلوگیری خواهد نمود
یادآوری:تحرکات و زمزمه های شنیده شده از مقامات ارشد اجرایی و نمایندگان محترم استان آذربایجان شرقی حکایت از فعالیت این عزیزان برای ساخت پل ارتباطی فی مابین این استان و کشور آذربایجان از محل روستای قلی بیگلو را دارد که با توجه به نفوذ این عزیزان در کمیسیونهای اقتصادی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و اینکه در صورت اجرایی شدن چنین تصمیمی تقاضای این عزیزان برای ایجاد گمرک درکنار این پل ارتباطی ودر حدود ده کیلومتری گمرک اصلاندوز دارای توجیه بوده و استان ما را در بازگشایی گمرک اصلاندوز که یکی از ابزارهای توجیهی بسیار قوی برای ایجاد منطقه آزاد تجاری مستقل می باشد را با مشکل جدی مواجه خواهد نمود.
عباس تابش
دانشجوی دکترای اقتصاد کشاورزی

منبع:مغان نیوز

اخبار مرتبط

نظرات

بیر مغانلو

یاشاسین جناب دکتر تابشی

از اردبيل

باسلام آسيب شناسي آقاي تابش در موضوع مناطق آزاد تجاري در استان اردبيل بجا و منطقي بود

مهمترین اصل اساسی که جناب دکتر هم به آن پرداختند فکر کنم سه اصل مهم که در رویدادتجاری الحاق منطقه مغان به آزاد ارس قطعا رعایت نشد وعامل شکست این طرح مهم همان سه اصل بد که جناب تابش به درستی به آن اشاره نمودند
یک :پرهیز از سیاسی کاری در الحاق منطقه به آزاد تجاری جهت رسیدن به توسعه پایدار در منطقه
دو :کارکارشناسی و اجتناب از هرگونه اظهار نظرهای غیر تخصصی و احساسی با اهداف شخصی
سه:ایجاد زیرساخت ها و ابنیه های قوی به عنوان پیش نیاز اولیه

بابک

با سلام و احترام و ممنون خاطر مقاله بسیار خوب جناب تابش.

جمعي از دانشجويان

جناب اقاي دكتر تابش ازاظهار نظر جناب عالي در مورد منطقه ازاد شهرستان پارس اباد مغان تقدير وتشكر مي كنيم و انتظار داريم در انتخابات اينده حضور داشته باشيد و هر جا كه هستي خدا يار و ياورت باشد

علیزاده

واقعا دیدگاه فراتر از مغان دارید جناب دکتر.

رضایی

با سلام جناب دکتر تابش مطالب بسیار خوب و تاثیر گذار در خصوص منطقه ازاد از شما متشکریم .

dariush+++

چه عکس بااحساس وجالبی
جان میده برای انتخابات به به

موسوی

باسلام خدمت استاد ارجمند جناب دکتر تابش
واقعا مطالب ارزنده و موشکافانه بود .متشکرم

بردیا

مایه افتخار منطقه ومغانید دکتر تابش جسارت وقدرت بیان جنابعالی برای اکثریت مردم مشخص ومعلومه

موسوی

سلام به همگی. اما من معتقدم این افراد فقط یک نفرن که در مورد آقای تابش نظر گذاشتن. آقای تابش در حد نماینده نیستند برادرجان. قصه ترقی ایشون هم برهمه معلومه.

بهزاد فرهودی

آقای تابش لیاقت نماینده مردم مغان درمجلس شورای اسلامی را دارد

پرویز فرهودی

ما ارادت داریم محضردکترعباس تابش -پرویزفرهودی

شهروند

جناب آقای موسوی ضمن تشکر از اظهار نظر شما اما می شه سوال کرد که جناب آقای دکتر تابش چرا در حد نمایندگی نیستند و کدام یک از نمایندگان ادوار یا کاندیداهای فعلی سوابق تجربی یا تحصیلی ایشان را دارند .ضمنا می شه قضیه ترقی ایشان را اعلام فرمایید تا جایی که من میدانم ایشان پستهای متفاوتی را بدون اتکا به کسی داشته است

شهروند مغانی

آقای تابش خودت را به زحمت نیانداز شما نمی توانید وصلاحیت هم ندارید نماینده مردم فهیم وغیور پارس آباد شوید با تشکر

ناشناس

با سلام اینها سرمایه مغان هستند

شهروندي از اردبيل

با توجه به زمینه شغلی و تحصیلی آقای دکتر تابش، مقاله ایشان بسیار موشکافانه و آسیب شناختی است و اظهارات ایشان در ارتباط با منطقه آزاد قابل تأمل می باشد. لازم است مسئولین استانی در پیشبرد و تعالی استان ملاحظه چنین افکاری رو داشته باشند.

شهروندي از اردبيل

با توجه به زمینه شغلی و تحصیلی آقای دکتر تابش مقاله ایشان بسیار موشکافانه و آسیب شناختی است و دیدگاه او در ارتباط با منطقه آزاد تجاری- صنعتی قابل تأمل می باشد لازم مسئولین استانی ملاحظه چنین دیدگاهی رو داشته باشند.

مغانلو

با سلام لیاقت آقای تابش بیشتر از نمایندگی هسش

مغانزاده

در برهه ای که مشکلات کشور اقتصادی است و منطقه نخبه هایی مثل دکتر تابش که صاحب تجربه علمی و عملی در حوزه اقتصا د ، صنعت، معدن و تجارت میباشد و نقطه نظرات فنی مثل این نوشته دارد مردم منطقه باید این فرصت را غنیمت بدانند

عطایی

جناب آقای دکتر تابش خیلی دقیق ، علمی و تجربی به این موضوع نگریسته و در این مقاله کوتاه تمام زوایای پیدا و پنهان کار را اشاره نموده است که نشان از توان علمی و عملی ایشان دارد . خوب است مسئولین محترم توجه به همچین نقطه نظرات تخصصی داشته باشند. تشکر از جناب آقای دکتر تابش

ناشناس

با سلام نماینده باید مدیر و خوش تیپ و خوش فکر باشد دکتر تابش همه اینها رو دارند

عزیززاده

با سلام از برادر خوبم جناب اقای دکتر تابش که بصورت کارشناسانه مطالب خوبی را در خصوص مناطق ازاد و کاربرد ان مطرح نمودند کمال تشکر دارم و امیدوارم همه تلاش کنیم تا از سیاسی کردن منطقه ازاد چه الحاق چه مستقل خودداری نماییم و اصل را بر کار کارشناسی کردن موضوع بگذاریم برادر خوبم جناب اقای تابش که مدتی نیز همکاری نزدیکی با هم داشتیم در اواخر نوشته خوبتان از موضوع احدات پل در منطقه قلی بیگلو توسط مسولین استان اذر بایجان شرقی دارد و توضیح دادید با توجه به نفوذ نمایندگان استان اذربایجان شرقی در کمسیونهای مختلف باز گشایی مرز در اصلانوز دچار مشکل خواهد شد به استحضار میرسانم با توجه به زیر ساختهای خوب پارساباد مسلما در صورت تصویب منطقه ازاد تنها منطقه ای که در شمال کشور داری فرودگاه۹ میباشد پارساباد خواهد بود و مسلما منطقه ازاد ارس تحت سیطره منطقه مغان خواهد بود

موسوی

عباس تابش از سمت خود برکنارشد. شما دوست عزیز که از لیقات ایشان دم میزنید و مدیری لایق خطاب میکنید وی را از سمت خود برکنار کردند. به این آدرس بروید و مطلع شوید.عین اخبار:اتحاد جنوب ـ بتول سهراب پور: منابع آگاه از رایزنی ها برای انتصاب سید حسن حسینی محمدی به سمت مدیرکل صنعت، معدن، تجارت استان بوشهر خبر می دهند.
به گزارش اتحاد جنوب؛ حسینی محمدی در ابتدای دولت احمدی نژاد به ریاست سازمان بازرگانی استان منصوب شد و به مدت ۴ سال در این سمت مشغول به کار بود که پس از ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع و معادن و تشکیل اداره کل صنعت، معدن و تجارت در استان ها، وی از این سمت حذف شد و اسماعیل مرحمتی مدیرکل صنعت، معدن، تجارت وقت استان گردید.
سید حسن حسینی محمدی، هم اکنون به عنوان یکی از کارشناسان وزارت صنعت، معدن وتجارت در حال خدمت است و تخصص وی در حوزه بازرگانی است.
در حال حاضر اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، وضعیت مطلوبی را سپری نمی کند و بر اساس شنیده های اتحاد جنوب، پرسنل این اداره کل با بی انگیزگی در محل کار خود حاضر می شوند و منتظرند که شاید با روی کار آمدن مدیری جدید و توانمند، شاهد تغییر وضعیت این سازمان مهم و بزرگ استان باشند.
لازم به ذکر است، وضعیت کنونی اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، مدیری قوی و با تجربه در هر سه حوزه را می طلبد که بتواند با همراهی پرسنل،از این وضعیت رهایی یابد.
گفتنی است به غیر از حسینی محمدی، نام ابوالقاسم محمدزاده معاونت فعلی بازرسی و نظارت صنعت، معدن، تجارت استان نیز برای مدیریت این اداره کل مطرح است که باید دید در پایان کدامیک از گزینه ها به این سمت منصوب خواهند شد؟
http://www.ettehadjonoub.ir/fa/posts/30736پایگاه تحلیلی خبری اتحاد جنوب کشور

زارع

سلام ممنون که برای همه معلوم شد ضعف مدیریتی آقای تابش. خب منهم قبول دارم که نمایندگی مجلس برا ایشان خیلی زود هستن کسی که فعلا نتونه یک اداره کل را مدیریت کنه چطور میتونه نماینده یک منطقه بزرگ مثل پارس آباد بشود؟